Ezt mintegy 8 milliárd forint hazai forrás egészíti ki a társfinanszírozás keretében - közölte Pál Béla a Tisza-tavi szezonnyitó médiahajó elnevezésű rendezvényen. Hangsúlyozta, hogy az Európai Unió 2007 és 2013 közötti finanszírozási időszakában ezek a források hét-nyolcszorosukra nőnek, ami 140-160 milliárd forint pluszt jelent a magyar turizmusfejlesztés számára.
A támogatási keret kihasználása érdekében a gazdasági tárca megkezdte [ajanlo=65][igazitas=left/] a hosszú távú nemzeti turizmusfejlesztési stratégia kidolgozását - tette hozzá. A politikus elmondta, hogy az uniós forrásokra, turisztikai vonzerő- és szolgáltatás-fejlesztéssel pályázhatnak az önkormányzatok, nonprofit szervezetek, illetve önkormányzatok. Az előbbi esetében kastély, vár, városközpont felújítására, múzeumfejlesztésre 97,5 százalékos támogatást kaphatnak az önkormányzatok és 95 százalékos lehet a nonprofit szervezetek támogatása.
A szolgáltatás-fejlesztésre, elsősorban szálláshely-bővítésre és létesítésre, illetve aktív, például lovas, vagy vízi turisztikai beruházások megvalósítására a vállalkozások pályázhatnak: ebben az esetben a beruházás értékének 30-50 százaléka lehet a támogatás mértéke. Pál Béla hozzáfűzte, hogy az Nemzeti Fejlesztési Terv Agrár és Vidékfejlesztési Operatív programjában is jelentős források szerepelnek a kistelepülés képének megújítására, vagy falusi-turizmus fejlesztésre.
Az államtitkár arról is szólt, hogy az Európai Unió polgárai részéről egyre nő az érdeklődés Magyarország iránt, hiszen az év első három hónapjában 12 százalékkal több vendég érkezett hazánkba a tizenötök területéről, mint az elmúlt év hasonló időszakában.
Az érdeklődést jelzi az is, hogy októberben Budapest rendezi meg az Európai Unió III. Turisztikai Fórumát. Az első két rendezvénynek Brüsszel, illetve Velence adott otthont. Mindez Pál Béla szerint azt jelzi, hogy az Európai Unió, illetve a közösség polgárai EU-konformnak tartják a Magyarország kínálta, széles skálán mozgó turisztikai lehetőségeket és szolgáltatásokat, vagyis a turizmus az az ágazat, amely a leginkább felkészült az uniós tagságra. (MTI)
28 milliárd forint jut majd turisztikai fejlesztésekre
A 2004 és 2006 közötti időszakban az Európai Unió támogatási alapjaiból összesen 20 milliárd forint fejlesztési forrás áll a magyar turizmus rendelkezésére - jelentette be a gazdasági tárca turizmusért felelős államtitkára.