Bár az ADB szerint különböző scenáriók lehetségesek, a Sars-tól leginkább sújtott négy ország – Kína, Hong Kong, Dél-Korea és Tajvan – gazdasági kibocsátását optimista forgatókönyv esetén is legalább 20 milliárd dollárral veti vissza a járvány. Leginkább a Hong Kong-i gazdaságot döntheti ágynak a betegség, hiszen a szakemberek szerint a Kínához csatolt tartomány GDP-jét a vírusos betegség 4 százalékkal csökkenheti. A bank elemzői úgy vélik, hogy a járvány hatása még a következő két hónapra bizonyosan kihat, de nem lehetetlen, hogy a negatív tendenciák a következő félévet is érintik.
Mint ismeretes a Sars következtében eddig világszerte 500 ember halt meg -, a legtöbbjük Kínában és Hong Kongban -, illetve további 7000 fertőződött meg. A betegség, bár kétségtelenül veszélyes aránytalanul sújtja a gazdaságot az ADB szerint.
Az turisztikai ipar, amely igen nagy jelentőséggel bír a térségben, és a kontinens GDP-jének 10 százalékát adja teljesen padlóra kerülhet. Az utazásszervezők teljesen elfordulnak az egyébként nagy népszerűségnek örvendő turisztikai paradicsomoktól. Ennek a bizalmatlanságnak a jövőben további hatásai lehetnek – vélik az elemzők. A bizalom helyreállítása ugyanis talán még nehezebb, mint az ügyfelek megszerzése.
A térség szolgáltatási központjait Hong Kongot és Szingapúrt azért is érinti érzékenyen a betegség, mivel bizonyos szolgáltatási tevékenységeknél a rendszeres személyes kontaktus elkerülhetetlen, amitől azonban jelenleg mindenki tartózkodik. A Sars direkt és indirekt módon bekövetkező hatásai tehát közel azonos mértékű kárt okoznak - hívja fel a figyelmet az Ázsiai Fejlesztési Bank vezető elemzője Ifzal Ali a BBC onlinenak adott nyilatkozatában.
A problémák gyökerei sok szakember szerint az információk eltitkolásában és az igazság torzításában keresendők. Minden valószínűség szerint a bekövetkező károkat jelentősen mérsékelte volna, ha a betegség kapcsán az illetékesek már a kezdetekkor a világ közvéleménye elé állnak. Az eset tanulságai között említhető továbbá, hogy az Ázsia egészségügyi rendszer a jövőben további komoly kihívásokkal szembesülhet.
30 milliárd dolláros is lehet a Sars számla
Az ázsiai gazdaságoknak a kontinensen végigsöprő atípusos tüdőgyulladás 28 milliárd dollárnyi kárt okozhat, állapította meg az Ázsiai Fejlesztési Bank (ADB).