2p

Az indokolatlan társadalmi és területi különbségek csökkenését várja a kormány a december 1-jén életbe lépő kistérségi törvény hatásától. Jövőre a többcélú kistérségi társulások megalakulásának ösztönzésére és a már megalakultak bővítésére 6,5 milliárd forintos pályázati keret áll rendelkezésre.

Lamperth Mónika belügyminiszter a csütörtöki sajtótájékoztatóján elmondta: a kormány a december 1-jétől hatályos kistérségi törvénytől az indokolatlan társadalmi és területi különbségek csökkenését várja. A legfontosabb cél az volt, hogy javuljon az állampolgároknak nyújtott közszolgáltatások színvonala, és ehhez csak eszközként szolgálnak a szerkezeti változtatások, így például a kistérségi lehatárolási rendszer.

A miniszter példaként említette a falusi iskolákat, ahol az egymással összefogó települések már versenyképesebb tudást tudnak biztosítani a fiataloknak. Csak a társuló településeknek lehet esélyük arra, hogy forrásokat nyerjenek az uniós pályázatokon - hangsúlyozta. Lamperth Mónika ígéretet tett arra, hogy a ciklus végéig valamennyi kistérségi központban működik majd okmányiroda.

A megoldandó problémák között említette Budapest és Debrecen térségi kérdését. A két legnagyobb város ugyanis egy-egy kistérségnek számít a többi 168 között, így önmagában nincs kivel társulnia, ezért pályázati forrásoktól esik el. Gondot jelent az is, hogy eltérő méretű, településszerkezetű és gazdasági erejű kistérségek jöttek létre.

Eddig 1 840 település részvételével 95 többcélú - közoktatási, egészségügyi vagy szociális feladatok ellátására alakult - társulás jött létre, további 52 helyen pedig kizárólag területfejlesztési célra alakultak. Ezek hétmillió polgárnak nyújtanak segítséget a magasabb színvonalú állami szolgáltatások igénybevételére.

2005-ben a többcélú kistérségi társulások megalakulásának ösztönzésére és a már megalakultak bővítésére 6,5 milliárd forintos pályázati keret áll rendelkezésre, míg a már működő társulások 9 milliárd forint normatív támogatást kapnak. A szakminiszter kitért arra is, hogy az Európai Unióban idén elkészült az új, ötszintű térségi lehatárolási rendszer. Ennek magyarországi megfelelője a - még lehatárolásra váró - három nagyrégió, a hét régió, a 19 megye, a 168 kistérség, illetve a mintegy 3 200 települési önkormányzat. (MTI)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!