A TÁMOP átfogó célja a munkaerő-piaci részvétel növelése Magyarországon a humánerőforrás minőségének javításával. A program valamennyi prioritása ennek elérését szolgálja, többek között a hátrányos helyzetűek felkarolásával is. Már az I. Nemzeti fejlesztési terv keretében kiderült, hogy a kohéziós politika legrászorultabb és egyúttal leghálásabb kedvezményezettjei közé tartoznak a hátrányos helyzetű emberek.
Jó hír számukra, hogy az Európai Unióban a mostani hétéves pénzügyi időszakban egyrészt még több forrás jut a támogatásukra, másrészt a kohéziós politikában az eddigieknél nagyobb hangsúlyt kap nemcsak a célkitűzésekben, de a számonkérésben is az esélyegyenlőség, írja a Világgazdaság.
A decentralizált programok a hátrányos helyzetűek foglalkoztatásáért című kiemelt projekt az ország minden pontján főleg azokra a hátrányokra koncentrál, amelyek az alacsony iskolai végzettségből, a pályakezdési problémákból, az idősebb korból és a gyermekgondozás vagy a hozzátartozó ápolását követő újrakezdés nehézségeiből adódnak. A kiíró szerint a részprojektekbe történő bevonás szempontjából előnyben kell részesíteni a többszörösen hátrányos helyzetű személyeket. Így kiemelten kedvezményezettek valamennyi célcsoporton belül az alapiskolai végzettséggel nem rendelkezők, a romák, a megváltozott munkaképességűek és a gyermeküket egyedül nevelők, áll a Világgazdaság írásában.