A fiatal gazdák induló támogatása (AVOP 1.4) során milyen konstrukcióban osztják ki a vissza nem térítendő támogatást, és a kamattámogatást?
A támogatás formája: vissza nem térítendő támogatás európai uniós és nemzeti forrásból, amely az alábbi két formában vehető igénybe:
- fejlesztési célú juttatás (egyszeri tőkejuttatás) és
-
- éven túli lejáratú hitel esetén kamattámogatás
A támogatás pályázat útján igényelhető. Az egyszeri tőkejuttatás 25 százaléka előlegként folyósítható, a további kifizetések teljesítések után történnek. A kamattámogatás igénylése és folyósítása negyedévenként esedékes.
A kertészettel foglalkozó vállalkozásokat TEÁOR kódjuk alapján kizárták az GVOP általános vállalkozásfejlesztési támogatásából. A kérdésem az lenne, hogy az AVOP-ból, a mezőgazdasági beruházások támogatásán keresztül ők is jutnak pályázati lehetőséghez?
Igen, az AVOP intézkedései lehetőséget nyújtanak kertészettel foglalkozó vállalkozások támogatására, a Mezőgazdasági beruházások támogatásán belül pl. a Növénytermesztést szolgáló építési beruházások. Pályázható létesítmények: növényházak, hűtőházak,zöldség-, gyümölcs-, burgonyatárolók, gombatermesztés létesítményei, termékmanipuláló, osztályozó, csomagoló létesítmények, ezek épületgépészeti, technológiai berendezéseivel és a telepen belüli infrastruktúrális létesítményekkel együtt.
Az említett építési beruházásokon kívül egyéb támogatási jogcímek is vonatkozhatnak a kertészeti vállalkozásokra, például: a minden agrárágazatot érintő új erő- és munkagépek, technológiai és informatikai berendezések támogatása, a gazdaságon belüli víztakarékos öntözési rendszerek kiépítése és fejlesztése, illetve a gazdaságon belüli meliorációs beavatkozások támogatása.
Az egy Éves Munkaerő Egységnél kisebb gazdaságot üzemeltetők pályázhatnak bővítésre?
A pályázaton olyan személyek vehetnek részt, akik legalább egy induló gazdaságot kívánnak létrehozni, ezért az egy Éves Munkaerő Egységnél kisebb gazdaságot üzemeltetők is pályázhatnak, ha a feltételeket illetve a pályázati feltételeket teljesítik. Akinek már meglévő gazdasága nagyobb méretű, mint az Éves Munkaerő Egység alapján meghatározható méret, azok természetszerűleg nem pályázhatnak induló támogatásra. Azok is pályázhatnak, akiknek nincs gazdaságuk, de a pályázattal legalább egy induló gazdaságot szándékoznak létrehozni, de ezeknek a pályázóknak bizonyítaniuk kell szakmai alkalmasságukat, megfelelő szakmai gyakorlatuk meglétét.
Ha a cég tevékenységei között szerepel mezőgazdasági tevékenység is, de nem gyakorolja, akkor pályázhat-e az AVOP-ra?
Amennyiben a pályázat nem határozza meg, beadhat pályázatot. Amennyiben meghatározza, akkor a feltétel, hogy a bevételei 50%-át ne tegye ki és ne főtevékenységként szerepeljen.
Mit jelent pontosan az Éves Munkaerő Egység?
Az Éves Munkaerő Egység (Annual Work Unit) egységnyi munkaerő - az EU ajánlása szerint- 1800 munakórának, azaz 225, 8 órás munkanapnak felel meg, amely egy teljes munkaidős mezőgazdasági munkaerő éves munkavégzésének felel meg. Ezt az ajánlást Magyarország elfogadta és alkalmazza. A támogatással az a cél, hogy legalább olyan méretű gazdaság jöjjön létre, amelynek működtetéséhez legalább egy éves munkaerő egység szükséges. A nagyobb gazdaságok esetében a méret az alapján határozható meg, hogy a részmunkaidőben tevékenykedők teljesítményét időarányosan veszik figyelembe.
Öt éves mezőgazdasági tevékenység (szakmai gyakorlat) elég-e a pályázáshoz? (AVOP 1.1)
Igen elég, amennyiben igazolni tudja.
Forrás: NFH
Vissza a gyakran ismételt kérdésekhez