Amennyiben az idő is engedi, hétfő délután kezdi meg útját a világ első, magánpénzből kifejlesztett űrrepülőgépe. Az eseményt sokan az űrturizmus születéseként értékelik.
Ma közép-európai idő szerint fél négykor a Los Angeles melletti Mojave-repülőtérről [ajanlo=65][igazitas=left/] útnak indul a világ első magán-űrrepülőgépe, a SpaceShipOne, jelentette az AFP hírügynökség. A monstrumot egy hordozó repülőgép viszi 16 kilométeres magasságra, ahonnan saját rakétáinak segítségével jut fel a 100 kilométeres céllhatárig. Ott három percig a súlytalanság állapotába kerül, miközben a pilóta feje felett a fekete égboltot, lába alatt pedig a földi atmoszféra kék vonalait látja majd. Az űrrepülő végül 20 perces visszaút után "normál" gépként landol majd a reptéren.
Az akció hátterében Burt Rutan, 60 éves veterán szakember és Paul G. Allen, a Microsoft egyik alapítója áll. Míg előbbi a technikai megvalósításért felelt, addig utóbbi 20 millió dollárral a projekt pénzügyi fedezetét biztosította. A történelemben most fordult először elő, hogy egy űrprojektet nem állami pénzekből finanszírozzák.
Szakértők szerint az akció mérföldkő lehet az űrturizmushoz vezető úton. Egyes információk szerint ugyanis nem kizárt, hogy a jövőben 100 ezer dollár körüli összegért bárki befizethet majd a másfélórás útra. Igaz, ennek megvalósítására jogi és egyéb akadályok miatt még várni kell. Így például az USA kongresszusának el kellene fogadnia egy olyan törvényt, amely szabályozza az emberek űrbeli utaztatását mint üzleti tevékenységet.
Rutan és Allen rövidtávon mégis arra számít, hogy befektetésük anyagilag megtérül. Reményeik szerint a NASA az eddigieknél sokkal több megbízást ad majd a magánszférának, így az ő cégüknek is. Emellett a fejlesztésekhez kapcsolódó liszenszek és technológia eladásából is sok pénzt remél a vállalkozó kedvű páros.
(Menedzsment Fórum)
A Microsoft egyik alapítója az űrturizmusban lát üzletet
Amennyiben az idő is engedi, a történelem során hétfő délután kezdi meg útját a világ első, magánpénzből kifejlesztett űrrepülőgépe. Az eseményt sokan az űrturizmus születéseként értékelik.