A Magyar Nemzeti Bank pénteki közlése szerint a folyó fizetési mérleg áprilisi hiánya 592 millió euró volt, az első négyhavi deficit 1,580 milliárd eurót tett ki. A pénzügyminiszter szerint mindez nem okoz komoly gondot a magyar gazdaságnak, 3 milliárd euró körüli fizetési mérleg deficit finanszírozható.
A tavaly elindított gazdaságpolitikai fordulat éppen arra irányul, hogy az államháztartási hiány csökkentésével és visszafogott bérpolitikával ismét a fenntartható növekedés pályájára állítsuk a magyar gazdaságot - mondta László Csaba. Hozzátette, hogy az intézkedéseknek egy-másfél éves átfutási ideje van ezért a kedvező hatások várhatóan az idén a második félévben, de legkésőbb jövő év elején már a fizetési mérlegben is megmutatkoznak.
Reményre ad okot, hogy a versenyszférában megindult az alkalmazkodás, a bérkiáramlás növekedési üteme lassul - hangsúlyozta a pénzügyminiszter az MTI-nek. László Csaba szerint hozzájárul a deficit csökkenéséhez a kormány és az MNB közös intézkedés sorozata is. Elmondta: a korábbinál gyengébb forint kedvez az exportőröknek és az idegenforgalomnak, a költségvetési kiadások csökkentése pedig biztosítja, hogy fiskális oldalról ne nehezedjen a tervezettnél nagyobb nyomás a fizetési mérlegre.
A PM számolt a magas hiánnyal
Számítottunk a folyó fizetési mérleg átmeneti növekedésére, hiszen a tavalyi államháztartási hiány, a magas bérdinamika és az idegenforgalom gyengélkedése mindenképpen érezteti hatását az egyenlegben - nyilatkozta László Csaba pénzügyminiszter.