A testület szerint a hazai gazdaságban kedvező jelek tapasztalhatók: növekedésnek indultak a beruházások és javultak a bizalmi indexek. A tanács arra számít, hogy jövőre csökken a fogyasztás emelkedése. Jövőre legfeljebb 3-3,5 százalék körüli gazdasági növekedés várható, ám a korábbinál kedvezőbb szerkezetben: újra a beruházások és az export bővülése jelentheti a növekedés motorját – idézte a jegybank szakembereinek véleményét az MTI.
Az uniós csatlakozás ellenére 2005-ben sem várnak 3,5-4 százaléknál magasabb ütemű gazdasági növekedést, mivel a korábbi években nagymértékben megromlott makrogazdasági egyensúly helyreállítása hosszú éveket vesz igénybe.
A Monetáris Tanács állásfoglalásában továbbra is késlekedőnek tartja a dezinflációhoz való vállalati béralkalmazkodás jeleit. Hozzáteszi, hogy a nominális béralkalmazkodás idei lassulása nagy valószínűséggel átmeneti.
Az MNB hosszú ideje számolt a fizetési mérleg romlásával, ugyanakkor azt látja, hogy a fiskális konszolidáció kellő ütemű folytatása esetén a hiány lassú ütemben, de mérséklődni fog. Hozzáteszik, hogy az uniós gazdaságpolitikai koordinációban való részvétel, valamint a kormány elkötelezettsége az euró 2008-as bevezetése mellett garanciát jelent arra, hogy a költségvetés évről-évre mérsékelni fogja finanszírozási szükségletét.
A külső finanszírozási igény várható csökkenéséhez az is hozzájárul, hogy a lakástámogatások szigorítása várhatóan lefékezi a lakossági hitelexpanziót is. A tanács szerint a kilátások jelentős kockázatot hordoznak ugyan, alapvetően azonban elmozdulást jeleznek a fenntarthatóság felé - idézte a Monetáris Tanácsot az MTI.
A csatlakozás nem jár automatikusan növekedéssel
Magyarország csatlakozása az Európai Unióhoz nem jelenti a gazdaság automatikusan gyorsabb növekedését - áll a Monetáris Tanács állásfoglalásában, amelyet a tanács hétfői ülése után adtak ki.