A kkv-k a legnagyobb mértékben, mintegy 60 százalékban a foglalkoztatáshoz járulnak hozzá - áll a GKM beszámolójában. De jelentős a hozzájárulásuk a GDP 39,4 százalék és az export 18,9 százalék előállításához is. Mindezek ellenére a kis- és középvállalkozások nagyvállalatokkal szembeni versenyhátránya továbbra is jelentősebbnek mondható. Ennek egyik okaként említhető, hogy a magyar kis- és középvállalkozások eszközparkja, termelési eljárásai gyakran elavultak. A fejlettebb minőségi követelményeket kielégítő termékek előállításának, a kínálati szerkezet rugalmas változtatásának a tőkehiány mellett egyik legfőbb akadálya a korszerűtlen termelés, a hiányzó minőségbiztosítás, az új termelési és értékesítési technikák ismeretének a hiánya.
A Kormány a kis- és középvállalkozások versenyképességének javítása érdekében dolgozta ki a középtávú (2003-2006) kis- és középvállalkozás-fejlesztési stratégiát. A kitűzött célok megvalósulása érdekében adókedvezmények, kedvezményes hitelkonstrukciók kerültek bevezetésre, amelyek a vállalkozások finanszírozási forráshoz jutását segítették elő. A meghirdetett vissza nem térítendő pályázatok a vállalkozások fejlesztéseinek, modernizációjának, együttműködésének megvalósulását szolgálják.
(Menedzsment Fórum)
A kisebb cégeket segítené a GKM vállalkozásfejlesztési programja
A kis- és középvállalkozások az utóbbi években egyre nagyobb szerepet töltenek be a gazdasági és társadalmi életben egyaránt. Így ez a csoport a jövőben is az egyik legfontosabb kedvezményezettje lesz a pályázati forrásoknak.