Az elemzés szerint azonban mindennek feltételei is vannak. Az idei évre jelzett "viszonylag szerény" mértékű ütem az év második felében bekövetkező fellendüléstől, a 2004-re és 2005-re jósolt gyorsulás pedig az uniós gazdaság talpraállásától függ. A növekedés hajtóereje a következő két évben a viszonylag erős belső kereslet, az állami infrastrukturális beruházások folytatódása, valamint az export és az idegenforgalom megélénkülése lesz a jelentés szerint.
Az infláció az idei év második felében várhatóan emelkedni fog, és éves összevetésben 4,6 százalékot ér el. A jelentés ezt részben a forint árfolyamának gyengülésével, a hatósági árak javasolt emelésével, valamint az élelmiszer-túlkínálat csökkentésére tett intézkedésekkel magyarázza. Jövőre a jelentés szerint "átmenetileg" várhatóan 6,1 százalékra emelkedik az éves infláció, ami egyrészt bizonyos hatósági árak felszabadításával, másrészt a közvetett adókban tervezett változások egyszeri árnövelő hatásával függ össze. A ráta 2005-ben várhatóan 4,1 százalékra csökken - állapítja meg a jelentés.
A bérek emelkedésével kapcsolatban arra hívja fel a figyelmet, hogy noha ennek mértéke idén már kezd mérséklődni a korábbi magas szintek után, az idei évre várt 13 százalékos reálbér-növekedés még mindig számottevően meghaladja a termelékenység növekedését. A munkanélküliség aránya az idei év első felében átmenetileg 6 százalék fölé emelkedett, majd a nyári hónapokban 5,7 százalékra csökkent, és a jelentés szerint az előrejelzési időszak egészében valószínűleg e szint körül stabilizálódik. Az elemzés rögzíti, hogy a kormány az idén a GDP 5 százaléka alatti államháztartási hiányt tervez, ami fordulatot jelezne a tavalyi erőteljes költekezés után. Az idei deficitet a GDP 5,4, a 2004-est 4,4, a 2005-öst pedig 3,6 százalékára jósolja.
A magyar gazdaság gyorsulását várja az Európai Bizottság
Az idei évre 2,9, jövőre 3,2, 2005-re pedig 3,4 százalékos GDP-növekedést jósol Magyarországnak az Európai Bizottság szerdán közzétett őszi gazdasági előrejelzése.