1p

Magyarország az utolsók között van az OECD frissen publikált egészségügyi összehasonlító elemzésének legtöbb mutatójában – adta hírül a Világgazdaság.

Az egészségügy teljes ráfordításai 2001-ben mindössze a GDP 6,8 százalékát tették ki. Ez a mutató jóval az OECD-térség egészének átlaga alatt van és a hazánkhoz hasonló adottságú országokhoz (Portugália, Görögország, Csehország) képest is alacsony.
A közkiadásokból származó egészségügyi kiadások az elmúlt évtizedben folyamatosan csökkentek, s csak a 2000-es és 2001-es évben emelkedtek. A gyenge finanszírozás oka szakértők szerint az volt, hogy a kormányok inkább a költségvetés hiányát próbálták csökkenteni. Mindemellett az egészségügyi intézmények felszereltsége is lényegesen elmarad az átlagtól, viszont az orvosokkal való ellátottság a fejlett államok szintje felett van.
Az OECD-térségben átlagosan az egészségügy 72, Magyarországon 75 százalékát finanszírozzák közpénzekből. Míg azonban az OECD-államokban a magánrészt főleg magánbiztosítók adják, addig itthon jelentős hányadot képviselnek a zsebből való fizetések.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!