3p

Tavaly és az idén is tovább romlott az euróövezetbeli országok államháztartási helyzete, és aggasztó, hogy ez részben nem a konjunktúraciklusokkal összefüggő ingadozások következménye - mondta az Európai Bizottság gazdasági és pénzügyi kérdésekért felelős tagja.

Pedro Solbes az övezethez tartozó országok államháztartási helyzetéről szerdán jóváhagyott bizottsági közleményt, illetve a gazdasági és pénzügyi főigazgatóság ugyanerről szóló negyedik éves jelentését ismertette.
A költségvetési hiányoknak a konjunkturális ingadozásoktól független növekedése nemcsak az övezetben, hanem a csatlakozásra készülő országok egy részében is megfigyelhető.

Solbes szerint a bizottság és az EU miniszteri tanácsa között egyetértés van abban, hogy az államháztartási helyzetek értékelésekor kellő mértékben tekintetbe kell venni a konjunkturális tényezőket is. Ez azonban nem változtat azon a követelményen, hogy a tagországoknak hozzá kell látniuk az egyensúlyhiány mélyebben gyökerező okainak a kezeléséhez.

"Nem állhatunk tétlenül arra várva, hogy a költségvetési pozíciók majd valamikor javulni fognak. Az euróövezethez tartozó mindegyik olyan országnak, amelynek tetemes hiánya van, folyamatosan törekednie kell arra, hogy államháztartási pozíciója - a ciklikus hatások kiszűrésével számítva - legalább a GDP-je 0,5 százalékának megfelelő mértékben javuljon évente" - mondta a biztos.

A valutaunión belül az idén várhatóan három tagállam - Franciaország, Németország és Portugália - költségvetési hiánya is meg fogja haladni a stabilitási és növekedési paktumban engedélyezett mértéket, ami a GDP legfeljebb 3 százaléka lehet.

Solbes szerint a főigazgatóság jelentéséből világosan kitűnik, hogy a népesség elöregedésével kapcsolatos költségvetési terhek növekedése miatt sok tagországban fennáll a közkiadások finanszírozhatatlanná válásának a veszélye. A demográfiai irányzatok és a nyugdíjrendszerek jelenlegi szerkezete miatt azonnali és határozott cselekvésre van szükség. Az erre kínálkozó lehetőség ablaka csak az évtized végéig marad nyitva, mert akkor már érezhetővé válnak a népesség öregedésének költségvetési hatásai.

A bizottság ugyanakkor továbbra sem ért egyet egyes tagországoknak azzal a véleményével, hogy a költségvetési hiányok számításakor ne vegyenek figyelembe bizonyos állami beruházásokat, elsősorban védelmi célú kiadásokat. A tagállamok védelmi minisztereinek hétfői ülésén Olaszország elevenítette fel ismét ezt a javaslatot, amelyet Németország és Franciaország is támogatna.


LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!