Hazánk mikortól veheti igénybe a Kohéziós Alap támogatását?
2003. december 18. - a Kohéziós Alap Keretstratégia EU Bizottsági elfogadása - óta hazánk jogosult a Kohéziós Alap támogatásokra. A költségek pedig az adott projekt Támogatási Kérelme beadásának pillanatától elszámolhatóak.
Melyek a területfejlesztési régiók intézményei?
A területfejlesztési régiók intézményei a Regionális Fejlesztési Tanácsok és az azok munkaszervezeteként szolgáló Regionális Fejlesztési Ügynökségek. Magyarországon 7 régió van. A Regionális Fejlesztési Ügynökségek és székhelyeik a következők:
- Közép-magyarországi RFÜ Budapest,
-
- Észak-magyarországi RFÜ Miskolc,
-
- Észak-alföldi RFÜ Debrecen,
-
- Dél-alföldi RFÜ Szeged,
-
- Dél-dunántúli RFÜ Kaposvár,
-
- Közép-dunántúli RFÜ Székesfehérvár,
-
- Nyugat-dunántúli RFÜ Sopron
Melyek az NFT célkitűzéseinek végrehajtását szolgáló Operatív Programok, s hol találhatók meg ezek?
- Gazdasági Versenyképesség Operatív Program,
-
- Környezetvédelem és Infrastruktúra Operatív Program,
-
- Humánerőforrás-fejlesztés Operatív Program,
-
- Agrár- és Vidékfejlesztés Operatív Program,
-
- Regionális Fejlesztés Operatív Program.
Az egyes OP-k (és majd a hozzájuk kapcsolódó, készülő Program-kiegészítő Dokumentumok végleges verziói) elérhetők a Kérdések és válaszok menüpont alatt, illetve az azokat felügyelő egyes szaktárcák honlapjain.
Mi az a Közösségi Támogatási Keret?
Az Európai Bizottság értékelését követően a Nemzeti Fejlesztési Terv Közösségi Támogatási Keret formájában kerül jóváhagyásra, amely a támogatások jogi keretét jelenti. Tartalmazza az EU és a tagország pénzügyi kötelezettség-vállalását az adott EU-költségvetési időszakban (Magyarország esetében a 2004-2006 között) indított, előzetesen egyeztetett tagországi fejlesztési programokra vonatkozóan.
Milyen viszony van a Közösségi Támogatási Keret és az NFT között?
A Közösségi támogatási Keret az EU kötelezettségvállalása a Nemzeti Fejlesztési Terv célkitűzéseinek társfinanszírozására.
Mit jelentenek a Strukturális Alapok?
A Strukturális Alapok az Európai Unió strukturális politikájának fő pénzügyi eszközei. Négyféle alapot sorolunk ide:
- Az Európai Regionális Fejlesztési Alap (ERDF) a hátrányos helyzetű régiókat segíti (többek között közlekedési, energiaipari, távközlési infrastruktúra, a környezetvédelem, oktatás- és egészségügy, termelő beruházások, kisvállalkozásoknak nyújtott szolgáltatások és helyi fejlesztések finanszírozásán keresztül);
-
- Az Európai Szociális Alap (ESF) a foglalkoztatást támogatja (többek között képzéshez és munkahely teremtéshez nyújt támogatást);
-
- Az Európai Mezőgazdasági Orientációs és Garanciaalap (EAGGF, Orientációs Szekció) a mezőgazdaság és vidékfejlesztés nemzeti segítségnyújtási programjait támogatja;
-
- A Halászati Orientációs Pénzügyi Eszköz (FIFG) a halászat modernizálását segíti.