A rendezvényt a MIHŐ Miskolci Hőszolgáltató Kft. tevékenységének 40. jubileumi évfordulója alkalmából megtartott távhőszolgáltatási szakmai napok alkalmából tartották. Orosz Lajos, Miskolc alpolgármestere jelezte: a kedvezőbb áfakulcs Miskolcon egy átlaglakás esetében a 25 százalékos kulcshoz képest éves szinten 37 ezer forintos költségcsökkenést eredményez a távhőszolgáltatást felhasználók részére.
Uhri László emlékeztetett: szakértői vélemények szerint a megújuló energiák közé sorolt biomasszát önálló villamosenergia-termelésre energetikai szempontból felhasználni nem célszerű, támogatása kifejezetten káros, viszont kívánatos távfűtésre és kapcsolt energiatermelésre hasznosítani.
Kifejtette: a távfűtés gazdasági vállalkozás, a fűtési piac egyik résztvevője, fenntartásához és fejlesztéséhez versenyképesnek kell lennie. A szakma véleménye, hogy korrekt, a távfűtésre nem hátrányos szabályozás esetén a távfűtés nem lenne versenyhátrányban - mondta.
Uhri László elmondta: a távfűtés egyre karakteresebb eszköz az európai energiastratégiában a környezetvédelmi szempontok miatt, valamint a tüzelőanyag-felhasználás csökkentése érdekében. Ehhez az kell, hogy a távfűtés hője kapcsolt energiatermelésből, megújuló energiákból - például biomasszából -, vagy a kettő kombinációjából származzon.
Az elnök hangsúlyozta: a megújuló energiaforrásból termelt villamos energia, illetve kapcsoltan termelt villamos energia kötelező átvételét támogatni kell. Bár ezt sokan támadják, mondván, hogy versenyellenes.
László György a szakmai szövetség alelnöke szerint a támogatás természetes, és ennek tagadása nem más, mint a rövid távú üzleti érdekek érvényesítése a hosszú távú társadalmi érdekekkel szemben. A villamos energia átvételi árának emelésével nem a távfűtést támogatjuk, hanem a kapcsolt energiatermelést és a megújulók hasznosítását, egyszóval a jövőt – szögezte le a szakember.
MTI/Menedzsment Fórum