A humánerőforrás-fejlesztési célokra - így a 312 sikeres pályázatra, valamint 5 központi programra - 57,4 milliárd forintnyi támogatást hagyott jóvá eddig az illetékes irányító hatóság. Már az idén elkezdődik a sikeres pályázókkal a szerződések megkötése, majd a támogatások átutalása a különféle foglalkoztatáspolitikai, szociális, oktatási és egészségügy-fejlesztési programokhoz.
A 75 százalékban az EU-finanszírozású, 191,3 milliárd forint költségvetésű operatív program pályázatait idén írták ki először. Eddig 1.570 pályamunkát adtak be az önkormányzatok, civil szervezetek, különféle intézmények, cégek, s ezek konzorciumai. Az irányító hatóság az 1.570 pályamunkából eddig 750-et dolgozott fel, ebből 312 bizonyult formailag, tartalmilag egyaránt elfogadhatónak. A sikeres pályázók többsége oktatási programokat indítana, a közoktatás, a szakoktatás, az átképzések terén az eddigieknél jobban figyelembe veszik majd a gazdaság igényeit. Arra is törekednek, hogy felzárkóztassák a hátrányos helyzetű csoportokat, térségeket.
A 312 pályázaton kívül központi programokat is támogatnak. Az 57,4 milliárd forintból 32,2 milliárd forintot kötnek le a központi fejlesztések. Összesen 8 ilyen programot támogatnak, ezek közül 5-re már szerződést kötöttek. Ilyen program például 8 milliárd forintos kerettel az állami foglalkoztatási szolgálat szakmai és módszertani fejlesztése, a számítógépes rendszer korszerűsítése, a munkaügyi kirendeltségek modernizálása, az ügyfélbarát jelleg erősítése.
A 191,3 milliárd forintot a 2006-ig kiírandó pályázatokra kell majd felhasználniuk. Az oktatás-fejlesztési témakörben viszont már idén annyi pályamunkával jelentkeztek az érdekeltek, hogy e területekre a következő években már nem írnak ki újabb pályázatokat. (MTI)
Kapcsolódó anyagok
A HEFOP-ra benyújtott pályázatok a legjobban kidolgozottak
Ezer munkanélküli kap segítséget a Hefop keretében
HEFOP - Gyakran ismétlődő kérdések
Az oktatási témakör volt a legnépszerűbb a Hefop pályázatoknál
Idén több mint 57 milliárd forint támogatást hagytak jóvá a humánerőforrás-fejlesztésre. Az oktatás-fejlesztési témakörre annyi pályázat érkezett, hogy ebben a témában a következő években már nem jelenik meg újabb kiírás.