A közgazdászok úgy vélik, hogy az olcsóbb munkaerejű országok által támasztott verseny csak akkor eredményezi állások megszűnését Nyugat-Európában, ha adottnak vesszük a jelenlegi, rugalmasnak távolról sem nevezhető munkaerőpiaci struktúrákat. A globalizáció viszont kikényszeríti ezek korszerűsítését, lazítását, és így összességében a foglalkoztatás bővüléséhez vezet - állítják az elemzők.
Az EEAG ugyanakkor elismeri, hogy a globalizációs folyamatok növelik a bérkülönbségeket egy-egy országon belül. Erre azonban nem minimálbér bevezetésével vagy egyéb adminisztratív eszközökkel kell válaszolniuk a kormányoknak, hanem például az átképzés fokozott támogatásával, vagy azzal, hogy keresetkiegészítéssel ösztönzik a munkanélküliek felvételét - számol be a Világgazdaság.
Bővítheti a foglalkoztatást a globalizáció
Sem a munkavállalókat, sem a vállalatokat nem kell védeniük a globalizáció hatásaitól az európai kormányoknak, mivel hosszabb távon mindenki hasznot húzhat a nyitott, rugalmas szabályozásból - idézi a Világgazdaság az európai gazdasági tanácsadó csoport (EEAG) jelentését.