A Közbeszerzések Tanácsának tájékoztatása szerint, az idei év első négy hónapjában összesen 158,6 milliárd forint értékű közbeszerzési eljárást írtak ki, ami 28 százalékkal marad el a 2002. év azonos időszakától. Bár az év eleji időszak mindig a leggyengébb a közbeszerzéseket tekintve, ám a mostani évkezdet relatíve az egyik leggyengébb évek óta.
Tunyogi László, a Közbeszerzési Hírbörze Kft. ügyvezető igazgatója elmondta: az eljárásszám és az érték csökkenésének a szezonális hatásokon kívül az az oka, hogy a közbeszerzési piacon koncentráció megy végbe, és a topon lévő kiírók, illetve ajánlattevők határozzák meg a forgalmat.
Az év első négy hónapjában a lefolytatott közbeszerzések 75,5 százaléka nyílt, 23,7 százaléka tárgyalásos, míg 0,8 százaléka meghívásos eljárás volt.
Az egy évvel korábbi időszakhoz képest 1,8 százalékpontot csökkent a nyílt eljárások és 2,6 százalékpontot emelkedett tárgyalásos eljárások aránya.
Az értéket tekintve 66,4 százalékot tett ki a nyílt eljárások aránya, 33,4 százalékot a tárgyalásos, és mindössze 0,2 százalékot a meghívásos eljárások aránya. E tekintetben az egy évvel korábbihoz viszonyítva 1,1 százalékponttal csökkent a nyílt, míg 1,4 százalékponttal nőtt a tárgyalásos eljárások értéke.
A beszerzések értékéből 39,5 százalékot az építési beruházások, 26,1 százalékot az árubeszerzések, 34,4 százalékot pedig a szolgáltatások beszerzése tette ki.
A mikro-, kis- és középvállalkozások 2003. első négy hónapjában 771 eljárást nyertek meg, az összes eljárás 65 százalékát, 104 milliárd forint értékben, ami az összérték 65,6 százaléka.
A külföldi székhelyű ajánlattevők összesen 38 közbeszerzési eljárást nyertek meg az év első négy hónapjában, az összes eljárás 3,2 százalékát, 17,2 milliárd forint értékben, ami az összérték 10,1 százaléka.
Csökkent a közbeszerzési eljárások száma és értéke
A közbeszerzési eljárások száma 2003. I-IV. hónapjában 1.186 volt, 3 százalékkal kevesebb, mint az egy évvel korábbi azonos időszak alatt.