4p

Mi a Magyar Péter-jelenség titka?
Mennyiben más Magyar Péter, mint Orbán Viktor?
Mennyi voksot szerezhet a Tisza Párt, kitől vehet el szavazatokat?
Online Klasszis Klubtalálkozó élőben Somogyi Zoltánnal!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a Political Capital szociológus társalapítójától!

2024. május 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az Mfor.hu Mesél a múlt című sorozatában ismét elmélyedünk a magyar cukrászdák és vendéglők történetében. Kiderül, az édesszájú elit mióta ismeri a cukrot, és milyen módszerekkel állították azt elő őseink. Megtudhatjuk továbbá azt is hogy, régen sem volt ismeretlen fogalom a váratlan áremelés.

A gyógyszerészettől csak a 17. századtól vált el (Mfor-montázs)

A nádcukor magyarországi felhasználásáról szóló első adat 1418-ból származik, a megsárgult iratok tanúsága szerint a debütáló ínyesmester Itáliából érkezett, igaz, elsősorban gyógyszerként kínálta termékeit. Az édességkészítők következő feltűnése Mátyás feleségéhez, Beatrixhez köthető: róluk írta Galeotto, hogy mandula és cukor felhasználásával csodálatos alkotásokat készítettek reneszánsz uralkodónk asztalára.

Úttörő édességek

Fontos közbevetni, a középkor előtt is előszeretettel tömték az emberek édességgel a pocakjukat, ugyan nem a ma ismert, hanem egyéb növényekből vagy termékekből állították elő. Elsőnek említhető a méz, amelynek extrudálásával varázsoltak cukrot. A másik, ma már csak a szakemberek körében ismert megoldást a fürdőzők réme, az éles oldalú, kampós végű, fájdalmas sebeket okozó sulyom kínálta. Az emberek kora hajnalban kimentek a vízpartra, vastag szőrkesztyűkkel összeszedték a hullámzás által partra vetett friss terméseket, majd forró vízben hosszú órákon át főzték azokat. Kihűlés után héját, akárcsak a dióét lepattintották, hófehér magját pedig megőrölték, s megették. Való, nem olyan édes, mint a cukor, de süteménybe így is megtette.

Itthon az 1600-as évek elején kezdett különválni a cukrászat a gyógyszerészettől. A mesterek kezdetben cukorkát és különböző ízű drazsékat készítettek, majd fokozatosan átvették a svájci és az olasz konyha remekeit. A finomságok készítőit értelemszerűen a nemesi udvaroknál alkalmazták: a konyhákról kandírozott és aszalt gyümölcsök, illetve belőlük főzött kocsonyák, befőttek, mandulából gyúrt marcipánfigurák, pálinkák, likőrök és hideg, jeges szörpök kerültek ki. Fontos megjegyezni, a "beülős" cukrászdák csak az 1830-as évek közepén kezdtek elterjedni Magyarországon.


Folyékony finomságok

Eleink sör- és borfogyasztási szokásait, illetve azok egymáshoz viszonyított arányát nem az ízlés, inkább a lehetőségek szabták meg. A rossz vízellátás miatt ugyanis mindkettő bőven fogyott, bár a szőlőből préselt nedű hosszú századokon át kapósabb volt, mint az árpalé. Utóbbit ugyanis inkább a szegények italának tekintették, így nem csoda, hogy a német és angol utazók őszinte bánatára a XIX. század harmincas éveiben is csak egyféle sört kínáltak a Pest-budai korcsmákban. Ha pedig valakinek végképp nem futotta ilyesmire, az néhány krajcárért vásárolhatott magának szűrt Duna-vizet.

Apropó folyékony kenyér, álljon itt egy olyan eszköz, amelyet már bizonyosan nem használnak sehol hazánkban: jelesül a sörmelegítőre gondolunk. Ezek kis füles, csavaros kupakkal ellátott fémrudacskák voltak, amelyekbe forró vizet tölthetett a vendég, ha túl hűvösnek találta az árpalét. 

A kor kedvelt röviditala volt az akovita, amely az aqua vitae-ből kopott le, s nem jelent mást, mint a mai pálinkát. Társaként kortyolgatták a rozsolist, amelynek neve az olasz rosoglio, rosorale, azaz főzni, aszalni igékből származik. Az ital egyébként különféle fűszerekkel, gyümölcsökkel, mézzel vagy rózsával vagy narancsvirággal ízesített fűszeres lé volt. S ha már itt tartunk, érdemes megemlékezni a pezsgőgyártásról is, amely 1825-ben indult meg Pozsonyban. Jedlik Ányos pedig 1840 végén mutatta be a saját találmányú masináján előállított szódavizet.

Napoleon és a koffeinfüggők

Ugyan a kávé a törökökkel együtt jött az országba, komoly népszerűséget csak a 19. században ért el. Fővárosunk elődjének egyik meghatározó gazdasági szereplője volt akkoriban a Kávés Társaság. A fekete levest kínáló boltok alkotta szervezet 1816-telén nehéz helyzetbe került, ugyanis a napóleoni háborúkkal járó gazdasági visszaesés, illetve a nyomában járó devalváció miatt áremelést kellett végrehajtania. A nagy findzsa kávéért a korábbi 16-18 helyett 22-24-et kértek, míg a kicsi ára 11-13-ról 16-18-ra nőtt. A nagy biliárdjátékért hat helyett tíz, míg az apróért nyolc krajcárt kellett letenni az asztalra. Ez utóbbi korábban négyet kóstált. Mikor a közönség morgolódott az áremelés miatt, a társaság vezetője a "kényszerű viszonyokra" hivatkozott, s kifejtette, a vevők még mindig jobban jártak, mint Bécs polgársága. Ott ugyanis akadt kávés, aki duplájára növelte árait.  

Lázin Miklós András

Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!