Parragh László, az MKIK elnöke keddi sajtótájékoztatóján elmondta: az egy főre jutó tőkebevonás Szlovéniában 936 dollár, Csehországban 880 dollár, Szlovákiában 706 dollár volt 2002-ben. Magyarország tőkevonzó képessége 1996-2000 között még az az egyik legjobb volt a régióban. Az elnök a kedvezőtlen trend visszafordításához elengedhetetlennek tartja egyebek mellett a Smart Hungary program felgyorsítását, tartalmasabbá tételét, a befektetés-ösztönzés szervezeti hátterének átalakítását, az ország kommunikációjának javítását.
Parragh László szerint az európai uniós csatlakozással a tapasztalatok szerint ugyan megnő majd a tőkebeáramlás, ám a regionális versenyből Magyarország rosszul kerülhet ki, ha most nem teszi meg a szükséges intézkedéseket.
Az MKIK elnöke kitért arra, hogy a jelenlegi gazdasági helyzetben indokolatlan lenne megszorításokat bevezetni. Forráselvonás főként a gazdaság élénkítését szolgáló programoknál nem ildomos, ugyanis az a versenyképesség további gyengítésével visszafordíthatatlan következményekhez vezetne. Az elnök a megoldást a gazdasági teljesítmény növelésében látja.
Egyre kevesebb befektető
A külföldi tőkebefektetések értéke egy főre vetítve tavaly 127 dollár volt Magyarországon, ami jelentősen elmarad a régió országainak mutatóitól - hozták nyilvánosságra a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) előzetes adatait.