Adam Slater, a Crédit Agricole Indosuez feltörekvő piaci elemzője azt mondta: júniusban már sokkal kedvezőtlenebbek lesznek a 12 havi bázishatások, mint eddig, mert a tavalyi azonos hónapban meredeken csökkent az inflációs ütem, jórészt a meglepően nagy mértékű élelmiszerár-esés miatt. Ez jó eséllyel nem fog megismétlődni az idén - mondta.
Slater szerint ennek hatására erős gyorsulás várható az idei júniusi éves inflációban, amely szerinte 4,00 százalék körüli lesz. Az, hogy a forint gyengülése mennyire hat majd az idei inflációra, attól függ, hogy meddig tart a gyenge periódus - mondta. Ha a következő hónapokban a forint megmarad a 260 forint/euró körüli szinten, annak lenne érezhető hatása az éves ütemre - mondta.
Reinhard Cluse, a UBS Warburg befektetési ház londoni irodájának térségi vezető tanácsadója az MTI-nek azt mondta: ha a forintot sikerül a jegybank által kívánatosnak tartott sáv erős - 250 forintos - végéhez közelíteni, az ahhoz lehet elég, hogy az idei infláció "csak kis mértékben haladja meg" a célt.
Az, hogy a forintot sikerül-e e szint körül stabilizálni, attól függ, hogy a jegybank mennyire agresszív kamatpolitikát folytat ezután - tette hozzá. Az elemző szerint ha az MNB kész újbóli kamatemelésre a forint védelmében, akkor 60-80 százalék körüli esélye lehet a 250 forint/eurós árfolyam tartós közelítésének.
A szakértő szerint az előző napi 1,00 százalékpontos kamatemelés és az inflációs cél tartása melletti újbóli szóbeli kötelezettségvállalás ellenére a Cityben úgy tartják, hogy az MNB továbbra is elsősorban árfolyamkövetést, és nem annyira szigorúan inflációkövetést végez.
A UBS Warburg térségi elemzője szerint mindazonáltal - főleg az olajárak csökkenése és a kedvező élelmiszerár-folyamatok miatt - az inflációs kilátások most jóval kedvezőbbek, mint az év elején voltak. Nem adott ugyanakkor év végi előrejelzést, mondván: ezt a következő hetek árfolyam- és pénzügypolitikai fejleményeinek függvényében alakítják majd ki.
Egyszer volt Budán kutyavásár - merre tovább infláció?
Londoni befektetési elemzők szerint a kedvezőtlenné váló bázishatások és részben a forint megingása miatt a továbbiakban a jó májusi adatnál gyengébb inflációs számok várhatók Magyarországon.