Az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő (ÁPV) Rt. idei bevételi terve 196,2 milliárd forint, Kamarás Miklós, az ÁPV vezérigazgatója adatai szerint azonban a várható maximális bevétel még ennél is többre, 248 milliárdra prognosztizálható - számolt be az MTI.
Jelenleg azonban még alig 131,6 milliárd forintot tesz ki az idén eladott állami vagyon értéke, amit eszerint az év végéig jó 110 milliárddal fognak megtoldani. A bevételi többletet az alapján kalkulálta a privatizációs szervezet, hogy az idei három bankprivatizációs tranzakcióból a vártnál csaknem 24 milliárd forinttal több folyt be, továbbá az idén "soha nem látott mértékű" osztalékbevételre tesz szer az ÁPV Rt.
A jelenleg már ismert privatizációs tranzakciók 131,6 milliárdos bevételéből 123,8 milliárdot tesz ki a Postabank vártnál jóval eredményesebb értékesítése és a Konzumbank eladása, valamint a Földhitel és Jelzálogbank részvénykibocsátása.
Az év hátralévő 6 hetében tehát a tervben rögzítetthez képest 60 milliárd, illetve a várható bevételként feltüntetett 248 milliárdból 110 milliárd forintot kell begyűjteni. A korábban nyilvánosságra hozott, tervezett tranzakciók közül még az idén bevétellel kecsegtet a Mol 10 százalékának eladása, illetve a Dunaferr csaknem 80 százalékának értékesítése. Az ÁPV Rt. vezetése azonban elképzelhetőnek tartja, hogy a folyamatban lévő tranzakciós ügyek szerződései megszületnek az év végéig, de a pénz csak jövőre érkezik meg az ÁPV számlájára.
A várható kiadásoknál a tervezett 98 milliárd forinttal szemben 124 milliárdos kiadási összeggel számol jelenleg a privatizációs szervezet. Az ÁPV Rt-nek az idén 100 milliárd forintos költségvetési befizetési kötelezettsége van, amelyet a szóvivő tájékoztatása szerint a szervezet teljesíteni fog.
Eladják amit lehet - túlteljesít az ÁPV
Az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő (ÁPV) Rt. idei bevételi terve 196,2 milliárd forint, Kamarás Miklós, az ÁPV vezérigazgatója adatai szerint azonban a várható maximális bevétel még ennél is többre, 248 milliárdra prognosztizálható.