3p

Az Európai Unió 10 leendő kelet-közép-európai tagja, illetve tagjelölt országa közül 9 teljes mértékben az üvegházhatást okozó gázok csökkentéséről 1997-ben kötött kiotói jegyzőkönyv előirányzatán belül van.

Az Európai Unió 10 leendő kelet-közép-európai tagja, illetve tagjelölt országa közül 9 teljes mértékben az üvegházhatást okozó gázok csökkentéséről 1997-ben kötött kiotói jegyzőkönyv előirányzatán belül van, és így e téren sokkal jobban áll, mint az EU 15 régi tagja. A térség országai átlagban 36 százalékkal kevesebb ártalmas gázt bocsátanak ki, mint az 1990-es bázisévben.

Mint arról az MTI beszámolt az Európai Unió környezetvédelmi ügynökségének (EEA) Koppenhágában közzétett jelentése szerint a közösség jelenlegi tagállamai még csak nem is álmodhatnak a leendő tagokéhoz hasonló mutatókról, és aligha fogják teljesíteni a kiotói célkitűzéseket. Ausztriában például 2001-ben 9,6 százalékkal volt magasabb a széndioxidkibocsátása, mint 1990-ben, vagyis óriási távolságra van a 2008-2012-re előirányzott 13 százalékocs csökkentéstől. Az Európai Unió egésze 8 százalékos kibocsátáscsökkentésre vállalt kötelezettséget, ebből a koppenhágai prognózis szerint alig 0,2-0,5 százalék valósulhat meg.

Az unió leendő tagországai között csak Szlovénia lóg ki a sorból, negatív értelemben: a jövőre csatlakozó kis balkáni ország tavaly a tervezettnél 1,4 százalékkal több üvegházhatást okozó gázt produkált, vagyis jócskán elmaradhat a 2008-2012-re előirányzott 8 százalékos csökkentéstől.

A kiotói jegyzőkönyv által az üvegházhatás szempontjából jelentősnek minősített hat gáz - a széndioxid, a metán, a nitrogéndioxid és három fluortartalmú ipari gáz - együttes kibocsátása jelentősen csökkent az 1990-es években a térségbeli országok többségében - állapította meg a környezetvédelmi ügynökség. A csökkenés elsősorban a piacgazdasági átalakulással, az ipari szerkezetátalakítással, a nagy energiaigényű és szennyező iparvállalatok bezárásával függ össze.

A közlekedés okozta gázkibocsátás azonban, ugyanúgy, mint magában az Európai Unióban, a kelet-közép-európai térségben is "okot ad az aggodalomra". A 90-es évek elejének átmeneti csökkenése után az elmúlt évtized második felében a térségbeli országokban is jelentősen nőtt e gázok kibocsátása.

A kiotói jegyzőkönyv szerint Bulgáriának, Csehországnak, Észtországnak, Lettországnak, Litvániának, Romániának, Szlovákiának és Szlovéniának - az EU 15 tagjához hasonlóan - a 2008-2012-es időszakig 8 százalékkal kellene csökkentenie károsanyagkibocsátását egy szabadon választott bázisévhez viszonyítva, míg Lengyelország és Magyarország 6 százalékos csökkentést vállalt.


LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!