A termelés exportvezérelt, de a behozatal gyorsabban nő. A pénzügyi egyensúly tovább romlik. A lakosság reáljövedelme és fogyasztása az I. félévben 8-9 százalékkal nőtt. A foglalkoztatottak száma nőtt, a munkanélkülieké kissé csökkent. A fogyasztói árak az I-III. negyedévben 4,4 százalékkal nőttek - közölte a KSH.
Magyarországon a főbb gazdasági ágak adatai alapján július-augusztusban az év első feléhez enyhe gazdasági élénkülés tapasztalható az év első feléhez képest. Az ipari termelés július és augusztusban egyaránt mintegy 6 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakában mért szintet. Az első félévben 3,9 százalékos növekedési ütemet mértek. A termelés változatlanul exportvezérel. Éppen ezért örvendetes, hogy az utolsó két hónapban 15 százalékot meghaladóan bővült a kivitel.
A feldolgozóipar termelékenysége az első nyolc hónapban 7, az utolsó két hónapban 9 százalékkal javult. Továbbra is élénk a kiskereskedelmi forgalom, a fenti időszakban a növekedés 8,3 százalékkal haladta meg a bázisidőszaki bővülést. Változatlanul magas ugyanakkor a külkereskedelmi mérleg hiánya. Az import ugyanis erőteljesebben bővült az év első nyolc hónapjában, mint az export.
Jelentősen nőtt a folyó fizetési mérleg hiánya is, az első nyolc hónapban 3,2 milliárd euró volt. Ez a tavaly ilyenkori számok 2,2-szerese. A külső pénzügyi egyensúlytalanságai a reálszféra folyamataival magyarázhatók. Az államháztartás első háromnegyedévi hiánya 809 milliárd forint, amely a kimagasló tavalyi deficitet is 53 milliárddal haladta meg.
A KSH összefoglalója szerint foglalkoztatotti arány némileg növekedett az első háromnegyed évben: a tavalyi 50 százalékról 51 százalékra. Ezzel párhuzamosan a munkanélküliségi ráta csökkenést mutatott, 5,7 százalékos, amely 0,2 százalékos javulást jelent. A reálkeresetek 13 százalékkal haladják meg a 2002-es szintet. A fogyasztói árak 4,4 százalékkal nőttek az egy évvel korábbiakhoz képest. Így az infláció üteme kedvezően alakult, hiszen 2002 hasonló időszakában 5,4 százalékos árindex emelkedést mértek a statisztikusok.
Élénkülést mutat a magyar gazdaság
Az ipari, építőipari és külkereskedelmi adatok alapján július-augusztusban némi gazdasági élénkülés figyelhető meg.