3p

Mi a Magyar Péter-jelenség titka?
Mennyiben más Magyar Péter, mint Orbán Viktor?
Mennyi voksot szerezhet a Tisza Párt, kitől vehet el szavazatokat?
Online Klasszis Klubtalálkozó élőben Somogyi Zoltánnal!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a Political Capital szociológus társalapítójától!

2024. május 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az mfor.hu Mesél a múlt című sorozatában ezúttal egy XVIII. századi "építőipari" történetet elevenítünk fel. Kevesen tudják, de az engedélyezetlen bontás nem mai keletű anomália: évszázadokkal ezelőtt épp úgy művelték, mint manapság. Természetesen e héten is lesz találós kérdés...

(Illusztráció)

A Rákóczi-szabadságharc leverése után a bécsi udvar igen sok rebellis birtokát elkobozta. Hasonló sorsra jutott egy felvidéki erősség is, melynek újsületű tulajdonosa egy német herceg lett.

A távol élő birtokos életében mindössze egyszer járt hazánkban, s földje is csupán addig izgatta, míg intézői az adót beszedték s elküldték neki.

Vár helyett lomhalom

Hosszú évtizedek múlva, valamikor Mária Terézia uralkodásának vége felé a főrang örökösei úgy döntöttek, eladják a számukra nem sokat jelentő birtokot. A vevő a szomszédos herceg volt – kinek elhatározásában döntő szerepet játszott, hogy a birtokon egy erőd áll.

Az új földesúr alapos gazdához híven elutazott Magyarországra - ám öröme hamar dühbe csapott át: kiderült, hogy a vár, melyet annyira várt, nem több, mint néhány romlott fal és egy halom lom. Mint utóbb kiderült, a helyi lakosság az évek során építkezéseihez széthordta az erősség köveit…

A főrang természetesen beperelte e jogtalannak érzett cselekedetükért a falusiakat. Mivel a magyar igazságszolgáltatás már akkor sem gyorsaságáról volt híres, a herceg némi pénzmaggal vélte felgyorsítani az ügyet.

A vesztegetés - amely, mint utóbb kiderült, messze nem a várt eredményt hozta - hatásosnak bizonyult, s a vármegye alig egy év alatt kivizsgálta az esetet.

Szorult helyzetben


A falusiak vesztésre álltak, mivel semmiféle írásos bizonyítékuk nem akadt arról, hogy a hajdani birtokos megengedte nekik az erősség lebontását. Szóban ugyan - állították - hozzájárult, ám ez kevésnek bizonyult, mivel a tanúk már rég meghaltak.

Természetesen felmerült, hogy ez eladó esetleg tisztában volt a helyzettel, ám - hogy nagyobb árat tudjon kicsikarni - elhallgatta e tényt.

Némi kutakodás után azonban kiderült, hogy az egykori birtokos semmiről sem tudott: a magyar intézők ugyanis évről évre csak a pénz elküldésére szorítkoztak. Mikor megkérdezték őket, miért hallgattak a vár lebontásáról, annyit mondtak: őket senki nem kérdezte, tehát minek mondták volna…

Szerencsés fordulat

A falusiakat végül egy véletlen mentette meg a pénzbüntetéstől. Védőügyvédjük ugyanis kikutatta, hogy az erősséget a Bécsben székelő haditanács utasítására robbantották fel a Rákóczi-szabadságharc végén.

A tárgyalásra a lerombolást elrendelő eredeti okmányokat is előhozatta, s ugyancsak beterjesztette az elvégzett munkáról szóló jelentést. Ez fényesen igazolta, hogy az erőd semmiképpen nem kerülhetett épségben a hajdani vevő birtokába - így ennek elbontását az akkori törvények nem tekintették bűncselekménynek…

Az ítélethirdetés során a főrang állítólag kis híján gutaütést kapott, majd, mint arról a fáma szól, sürgősen elutazott az országból…


Lázin Miklós András

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!