ISO 9001
Az ISO 9001:2000 nemzetközi minőségügyi szabvány szerinti tanúsítás ma Magyarországon a legelterjedtebb és legkedveltebb típusa a minőségügyi rendszereknek. A rendszer integráltan kezeli a vállalat tevékenységének minden szintjét egy dokumentációs rendszer segítségével.
Környezetirányítási rendszer kialakításánál számottevő előnyt jelenthet az ISO 9001 megléte, hiszen a KIR által megkövetelt dokumentáció kezelés és a tevékenység eljárásainak, utasításainak nagy része már szabályozott formában rendelkezésre áll. A rendszert gyakorlatilag a környezeti hatásokra vonatkozó követelményeknek való megfelelőségek szabályozásával kell kiegészíteni.
ISO 14031
Az ISO 14031 nemzetközi szabvány elsősorban olyan környezeti mérőszámok bevezetését teszi kötelezővé, melyeken keresztül értékelhetővé válik a szervezet környezeti teljesítményének folyamatos értékelése. A szabvány függetlenül más minőségügyi és környezetirányítási rendszertől is bevezethető, de nagyobb vállalatoknál - természetesen a tevékenységgel összhangban - szerencsésebb az ISO 9001:2000 és az ISO 14001 nemzetközi szabványok kiegészítőjeként alkalmazni.
EMAS
Az EMAS az Európai Unió környezetvédelmi és környezetirányítási rendelete, rendelkezései és követelményrendszere hasonló az ISO 14001 szabványsorozat elemeivel. Az Európai Unióban törvényi szabályozás alá esik a vállalatok, vállalkozások környezetre gyakorolt hatásának kézbentartása, ez számunkra is előrevetíti a közeljövőt, miszerint előbb-utóbb hazánkban is kötelezővé válik a KIR valamilyen szintű alkalmazása.
Ne feledjük azonban, hogy az önkéntes környezetközpontú szemlélet és bármely környezetirányítási rendszer bevezetése amellett, hogy saját jól felfogott érdekünk, mindig más megítélés alá esik a piaci partnerek és a hatóságok szemében is. Azt pedig nemcsak a gazdaság közvetlen szereplői, hanem a fogyasztók is egyre inkább érzik és tudják, hogy a torta zöld szelete egyre nagyobb és nagyobb lesz.
Eszközök a környezettudatos vállalatirányításhoz
A XXI. század elejére környezetünk elszennyezése olyan mértéket ölt, hogy előbb-utóbb nemcsak a felelősségtudattal bíró emberek és a gazdaság szereplői ismerik fel, hanem mindenkinek egyértelművé válik: jelenlegi viszonyunk környezetünkhöz, viselkedésünk és gazdálkodásunk sürgős változtatásokra szorul.