4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Magyarország eltökélt az iránt, hogy az Európai Innovációs és Technológiai Intézet (EIT) székhelye Budapesten legyen; az ezzel kapcsolatos elképzeléseket február 25-én ismertetik az EU Versenyképességi Tanácsával - jelentette be Kákosy Csaba gazdasági és közlekedési miniszter pénteken a Magyar Innovációs Szövetség (MISZ) közgyűlésén Budapesten. Mindez azonban nem oldja meg azt az alapvető problémát, hogy a hazai innovációt jelenleg nagy mértékben gátolja a szakemberhiány. Mfor.hu tudósítás.

Kevés területen van sok jó szakember

A miniszter elmondta: az intézet feladata, hogy megszervezze az egyetemek, kutatóintézetek és vállalatok partnerségén alapuló hálózatokat, és hozzájáruljon a tagállamok innovációs kapacitásának fejlesztéséhez.

Szerinte ha az intézet központja Magyarországra kerülne, az nagyban javítaná az ország versenyképességét. A székhelyért eddig Bécs és a lengyelországi Wroclav nyújtott be pályázatot. A Versenyképességi Tanács döntése legkésőbb 2009 tavaszára várható. Kákosy Csaba hangsúlyozta, hogy az EIT szakmai tevékenységébe való közvetlen bekapcsolódás felértékelné a kelet-közép-európai régiót.

A közösségi költségvetésből 308 millió eurót fordítanak az intézetre 2013-ig. További források származhatnak az intézmény saját tevékenységéből, állami hozzájárulásokból, az Európai Beruházási Banktól és a magánszférából is.

A szakemberhiány az innováció legfőbb gátja

Szabó Gábor, a MISZ elnöke az eseményen kiemelte, hogy az innováció fő gátja Magyarországon a megfelelő szakemberek hiánya. A műszaki és természettudományi diplomák aránya alacsony, s az élethosszig tartó tanulást is kevesen vallják követendő irányelvnek. Az elnök idézte a GKI Gazdaságkutató 2007-es tanulmányát is, melyből kiderül, hogy a hazánkban jelenlévő vállalatok szerint is a szakemberhiány az innováció legfőbb akadálya.

A MISZ elnöke szerint a szakember-utánpótlás problémái pusztán a felsőoktatás átszervezésével nem orvosolhatók. A közoktatásban is fejleszteni kellene a természettudományos képzést annak érdekében, hogy kedvet csináljanak a fiataloknak a műszaki pályához.

A miniszter és Szabó Gábor szerint tarthatatlan az, hogy Magyarországon az állam kétszer akkora arányban részesül a k+f+i-költségekből, mint a magánszektor. A kormányzat célkitűzése, hogy 2010-re ez az arány megforduljon, 2013-ra pedig a ráfordítás 90 százaléka jusson a versenyszférára.

A kkv-knak drága a jó munkaerő 

Deme Gábor elnökségi tag előadásában elmondta, hogy a kis- és középvállalatok (kkv-k) számára csak az innovatív termékek és szolgáltatások teszik lehetővé a fajlagosan magasabb árrést. Ehhez viszont jól képzett, innovatív szakemberek szükségesek. Az igazán megfelelő dolgozókat a kis cégek sokszor nem tudják megfizetni - tette hozzá.

Szakértők szerint nagyon kevés olyan terület van, amihez Magyarországon sokan értenek magas szinten. Ez ellehetetleníti, hogy a multinacionális cégek kutatás-fejlesztési központjaikat hazánkba telepítsék.

Ez a jelenség annak a következménye, hogy túl sokféle képzés, túl alacsony színvonalon szerepel a felsőoktatásban - ezért fontos lenne a tanárképzés minőségének javítása is.

Népszerűsítő program indul


Az eseményen elhangzott, hogy egy tehetségkutató és tudománynépszerűsítő program is indul THE (Tudományos Hasznos Emberi) néven. Az alapítók szerint a növekedés és fejlődés egyetlen módja az, ha a kutatás-fejlesztést és az ehhez kapcsolódó szakemberképzést az azt megillető helyen kezeljük, és ezzel párhuzamosan megfordítjuk azt a trendet, miszerint az utóbbi időben csökken az érdeklődés a műszaki és természettudományok, valamint a tudományos hivatás iránt.

Fokasz Oresztész

Menedzsment Fórum
 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!