Vagyoni biztosíték
A vagyoni biztosíték - sorrendben - az alábbi igények kielégítésére szolgál:
- Az utazás megkezdése után szükséghelyzetbe került utasok érdekében teendő intézkedések (pl. hazaszállítás) és a kényszerű kinn tartózkodás költségei,
-
- az előleg, illetve az átvett részvételi díj visszafizetése,
-
- az utasokkal szemben vállalt kötelezettségek nem teljesítéséből eredő egyéb igények.
Vagyoni biztosíték pénzintézetnél lekötött és elkülönítetten kezelt pénzösszeg (letét), bankgarancia, biztosítóval kötött biztosítási szerződés, amely utaslétszámra (közvetlenül az utas javára) is megköthető.
Vagyoni biztosítékként csak olyan szerződés vehető figyelembe, amely szerint a biztosító, illetve a hitelintézet pénzügyi fedezetet nyújt az utazáskor szükséghelyzetbe került utasok érdekében teendő intézkedések (pl. hazaszállítás) és a kényszerű tartózkodás költségeinek fedezésére, valamint az előleg és a részvételi díj visszafizetésére.
A vagyoni biztosíték mértéke az utazási vállalkozó tevékenységi körétől és az éves árbevételének [ajanlo=65][igazitas=left/] a nagyságától függ, ennek megfelelően a külföldre utaztatásból, a külföldi szálláshely belföldi értékesítéséből, illetve a külföldi utazásszervező által szervezett utazás bizományoskénti értékesítéséből származó tervezett éves árbevétel 12 százaléka, de legalább 4 millió forint, belföldről belföldre történő utazás szervezésekor pedig a tervezett árbevétel 3 százaléka. Amennyiben az utazási vállakozó a kiutaztatáshoz charter járatot vesz igénybe, illetve a garantált szerződésekből eredő kötelezettségei meghaladják a tervezett árbevétel 25 százalékát, akkor a vagyoni biztosíték a tervezett értékesítési nettó árbevétel 20 százaléka, de legalább 20 millió forint.
Az utazási vállalkozók minden év október 31-éig kötelesek igazolni a Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatalnak, hogy rendelkeznek az előírt mértékű vagyoni biztosítékkal. A biztosítékot csak az utazássszervező tevékenység megszűnését követően, az utazási szerződésekből eredő kötelezettségek teljesítése után, legkorábban azonban csak a tevékenység megszűnésétől számított 6 hónap elteltével lehet megszüntetni.
A működés felfüggesztése, a vállalkozás törlése
Az Engedélyezési Hivatal bizonyos esetekben felfüggesztheti az utazási vállalkozó működését, illetve törölheti a vállalkozást a nyilvántartásból. A nyilvántartásba vett, felfüggesztett, törölt vállalkozások jegyzékét a Turisztikai Értesítőben teszik közzé.
A törlés tényéhez szigorú jogkövetkezményeket fűz a hatályos jogi szabályozás - a törléstől számított 5 éven belül nem vehető nyilvántartásba olyan vállalkozás, amelynek vezető tisztségviselője, vezető állású munkavállalója, név szerint nyilvántartásba vett tagja, illetve az utazási vállalkozást egyéni vállalkozóként működtető személy olyan utazási vállalkozásban szerepelt, amelyet jogszabálysértő magatartása miatt töröltek a hatósági nyilvántartásból.
Mire figyeljünk a szerződésnél
Díjfizetés és szerződés bontás
Kifogás, szerződésszegésért való felelősség
Utazásszervezők és utazásközvetítő irodák