A jelek szerint a 2004. évi költségvetési szigort és alig emelkedő reálkeresetek hírét a lakosság már 2003 folyamán vette.
Nem hatott a várakozásokra forintgyengülés és a kamatemelés, illetve ezt más tényezők ellensúlyozták. Ugyanakkor az ország gazdasági helyzetéről alkotott vélemény a vállalatoknál a korábbiaknál sokkal rosszabb, és a lakossági vélemény is romlik.
Javult az ipari cégek elmúlt és következő negyedévi termelési szintről, rendelésállományról alkotott véleménye, javultak a foglalkoztatási várakozások.
Az építőiparban az elmúlt három hónap termelésének és a rendelésállománynak a megítélése is kedvezőbb lett, a foglakoztatási várakozások viszont romlottak. A kereskedelmi cégek optimizmusa viszont csökkent, üzletmenetükről és megrendelési politikájukról is pesszimistábban nyilatkoztak.
A fogyasztók saját pénzügyi helyzetüket decemberben a novemberinél valamivel rosszabbnak látták, de a következő 12 hónapban enyhe javulást vártak. Decemberben az előző havinál valamivel magasabb ütemű áremelkedést érzékeltek. A következő 12 hónapra vonatkozó inflációs várakozásaik ugyancsak emelkedtek.
A lakosság a munkanélküliség további enyhe csökkenésére számított. Minimálisan csökkent az előző havihoz képest, a következő 12 hónapra azonban nem változott. Csökkent viszont azok aránya, akik szerint kedvező az alkalom a megtakarításra.
GKI jelentés: Csökken a megtakarítási kedv
Folytatódott az üzleti bizalmi index fél éve tartó, némi hullámzással tarkított emelkedése, s a fogyasztói bizalmi index augusztus óta tartó stagnálása, derül ki a GKI legutóbbi elemzéséből.