Andrew Somers, az oroszországi amerikai kereskedelmi kamara elnöke nemrég hosszú listát terjesztett elő Washingtonban a hosszadalmas vízumprocedúra által okozott nehézségekről. Az amerikai vámszervek mindent megtesznek azért, hogy minimalizálják a szállítmányok fokozott ellenőrzése által okozott gondokat, a belbiztonsági minisztérium és az FBI azonban nem is hajlandó érdemben meghallgatni a vállalatok képviselőit - írja a Financial Times Ed Rice, a multinacionális cégekért lobbizó CETE elnökének nyilatkozata nyomán.
A 2001. szeptember 11. óta foganatosított biztonsági intézkedések érzékenyen érintik az Egyesült Államok olyan fontos gazdasági partnereit, mint Kína, Oroszország vagy India. A hatóságok valamennyi, úgynevezett technológiailag érzékeny iparágakban dolgozó külföldi hátterét részletesen ellenőrzik. A listán 16 ágazat szerepel, a repülőgépgyártástól a biotechnológián és a vegyiparon át a számítástechnikáig és a várostervezésig. Ez különösen érzékenyen érinti a csúcstechnológiai termékeket exportáló vállalatokat, hiszen ezek ügyfelei a helyszínen szeretik tanulmányozni az újdonságokat.
A Bush-kormányzat szerint a vízumelbírálás procedúráját sikerült lerövidíteni. A valóságban azonban romlik a helyzet, mivel a biztonsági rendszabályokat folyamatosan változtatják a terrorista cselekményeket megelőzendő. Jövőre még szigorúbb szabályok lépnek életbe: 2004-től várhatóan ujjlenyomatot is vesznek minden vízumigénylőtől. A konzulátusok létszáma nem bővül, így elkerülhetetlen a hosszú várakozás.
Gazdasági károkat okoz a terrorellenes szigor
Az amerikai cégek egyre erősebben tiltakoznak a terrorizmus elleni biztonsági intézkedések ellen. A belbiztonsági hatóságok és az FBI nem hajlandóak foglalkozni a panaszokkal.