Arra a kritikára reagálva, hogy az üzleti szféra túlságosan gyors reálbér-növekedése a versenyképességet csökkenti, Csillag István rámutatott: a béreknek a termelékenységnél gyorsabb növekedése olyan gazdaságon kívüli, politikai hatás, amelyet egyetlen minisztérium vagy kormány sem tud egyik hónapról a másikra megfordítani.
A privatizáció terén tapasztalható lemaradás okait firtató kérdésre válaszolva a gazdasági miniszter utalt arra: a maradék privatizálható cég olyan területen működik, ahol először átlátható helyzetet kell teremteni ahhoz, hogy jól, s későbbi negatív hatások nélkül tudja eladni azokat az állam. Ehhez azonban idő kell.
A hallgatóság egyik tagja arra figyelmeztetett: az előző MSZP-SZDSZ-koalíció gazdaságilag sikeres volt, mégis elbukott az 1998-as választásokon. Óvatosságra intve azt javasolta: a gazdasági döntések előtt mérjék fel a politikai kockázatot is. Csillag István erre reagálva úgy vélekedett: a világos válaszok, az észérvek erősebbek az ellenzék "kész válaszainál", hangulatkeltéseinél.
Szekeres Imre utalt arra: a szakmaiság és a politika közül hosszú távon egyiket sem lehet a másik rovására érvényesíteni. A mélyponton levő inflációról szólva a gazdasági tárca vezetője úgy vélekedett: a mostani kedvező adat egyáltalán nem jelenti azt, hogy ez trend lesz.
Utalt arra, hogy a világban tapasztalható gazdasági visszaesés áreséssel is jár, s egészséges élénkülésre utaló adat lehet az is, ha az infláció 5 százalék felé közelít a jövőben.Hozzátette: véleménye szerint egyáltalán nem biztos, hogy 1998-ban a gazdaságpolitika miatt vesztették el a választásokat. Rámutatott arra: a Fidesz majdnem négy évig élt abból, amit az előző szocialista-szabaddemokrata kormány megtermelt, s most meg kell termelni azt, amiből a jelenlegi kormánykoalíció élhet.
Gazdaságpolitikai célok: befektetés-, és megtakarítás ösztönzés
A megtakarítások növekedésének ösztönzését és a befektetői bizalom erősítését emelte ki a kormányzat gazdaságpolitikai céljai közül Csillag István szakminiszter.