2003 első négy hónapjában a vidéki legmagasabb kategóriájú (négy- és ötcsillagos) szállodák működtek a legmagasabb (53%) szobafoglaltsággal. Budapesten a három–ötcsillagos házak szobakapacitás-kihasználtsága 43–45% között alakult az év első harmadában. 2003 áprilisában a budapesti négy- és ötcsillagos házak szobafoglaltsága alacsonyabb, a budapesti háromcsillagos és a vidéki szállodák szobafoglaltsága kissé magasabb volt mint, tavaly áprilisban.
Áprilisban az érvényesített bruttó átlagár – a budapesti ötcsillagos szállodák kivételével – minden csoportban emelkedett az előző hónaphoz képest. Továbbra is jellemző, hogy a budapesti ötcsillagos házak szobáinak bruttó átlagára 26 ezer forint körül, a négycsillagos szállodáké országosan 12–13 ezer forint körül, a háromcsillagos egységeké pedig 7–9 ezer forint körül alakul.
Az egy kiadható szobára jutó bruttó szobaárbevétel (REVPAR) áprilisban a szállodák minden vizsgált csoportjában emelkedett márciushoz képest. A legnagyobb mértékű élénkülést a Budapesten működő négy- és háromcsillagos szállodákból jelezték. A jelentést beküldő szállodák összességét tekintve ez a mutató áprilisban 6,9 ezer forintot, január–áprilisban 5,4 ezer forintot tett ki.
A szállodák bruttó szobaár-bevétele január–áprilisban az előző év azonos időszakához képest Budapesten minden vizsgált szállodakategóriában visszaesett, míg vidéken növekedett. Budapesten a visszaesés 4–23% között alakult, és leginkább az ötcsillagos egységeket érintette.
Az év első harmadában a vendégéjszakák száma – a vidéki háromcsillagos szállodák kivételével – mindenhol visszaesett a 2002 első harmadához képest. A vendégéjszakák száma Budapesten 4–14%-kal csökkent.
A szállodai mutatószámok 2002. október–decemberben 57–72 szálloda önkéntes részvételével, 2003. januártól a kötelezően bevont szállodák (az öt- és négycsillagos szállodák teljes körűen, a háromcsillagos szállodák közül a legmagasabb szállásdíjbevételt elért szállodák) és az adatszolgáltatásra nem kijelölt, de a rendszerhez önként csatlakozó szállodák tárgyhót követő második munkanapig elektronikus úton beküldött adatai alapján készültek.
Gyengélkedik a turisztikai szektor
Az év első harmadában csökkent a szállodák kihasználtsága. A statisztikai hivatal összesítése szerint január és április között országosan 44 százalékos kapacitással működtek a hotelek. A szállodák bruttó szobaár-bevétele az előző év első négy hónapjához képest Budapesten minden vizsgált szállodakategóriában visszaesett, míg vidéken növekedett.