4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Politikai nézettől és a szimpatikus pártok kormányzati vagy éppen ellenzéki pozíciójától függően az állami vagyonszerzés, és a privatizáció kapcsán – Magyarországon – a sarkos vélemények jellemzőek. Pedig nem szükségszerűen igaz, hogy az állam rossz gazda. A másik oldalról persze az sem, hogy az államnak mérvadó tulajdonosnak kell lennie egyes piacokon.

Az elmúlt hetekben, hónapokban Magyarországon ismét fellángolt a vita, szükséges-e, hogy az állam piaci körülmények között működő szektorokban szerezzen tulajdonrészt, esetleg egész ágazatokat nyeljen le. Legyen szó a közművállalatok állami felvásárlásáról, két nagybank (MKB, Budapest Bank) megvételéről, vagy éppen az MNB utóbbi hónapokban végrehajtott ingatlanvásárlásairól, ezek ismertté válásakor rendre megjelentek a sajtóban azok a hangok, hogy "az állam rossz gazda", és a megszerzett vagyon értéke csökkenni fog, jolly jokerként felmutatva, hogy a Mol részvények felvásárlásával mennyi pénzt "tőzsdézett el a kormány".

A kérdés persze rendkívül összetett, hiszen az állam részéről nemcsak azt kell egy-egy ilyen tranzakció során vizsgálni, hogy egy vételi és eladási tranzakció eredője mi lesz (bár természetesen ezt a legegyszerűbb mérni), hanem a tulajdonszerzés egyéb hatásait, így például a munkaerőpiacra, a piaci versenyre, vagy éppen az inflációra gyakorolt hatását is. Ezek ugyan mérhetőek, ám mivel a gazdaság működése során rengeteg ismeretlenes egyenlettel kell dolgozni, így sokszor nagyon nehéz a felvásárlások másodlagos hatását megtisztítva számszerűsíteni.

Azt mindenesetre az állami tulajdonszerzés során fontos szem előtt tartani, hogy nagyon gyakran stratégiai befektetésről van szó (mint például a közművek, vagy a Mol esetében), amikor a piaci értékmérés az állam szempontjából kevésbé releváns. Természetesen vannak olyan tranzakciók is, amikor szóba került a közvetlen "haszonszerzési cél", ahogy az MNB megfogalmazta például az egyik ingatlanvásárlása kapcsán, de a banki felvásárlások is ehhez a kategóriához közelebb vannak. Ám ezeknél is fontosak az állami szerepvállalással elérhető pozitív mellékhatások. A banki befektetések esetén ráadásuk az általános piaci hangulat, a jó (válság)menedzsment, és az exit idejének bölcs megválasztása komolyan esnek a latba, a végeredményt ugyanis ezek döntően tudják befolyásolni. Ezeket azonban a megvásárolt bankok esetén becsülni sem lehet, ráadásul a Budapest Banknál még a vételárat sem publikálták.

Analógiaként ugyanakkor érdemes megnézni, hogy az USA milyen szaldóval zárt a 2008-as válság után megmentett cégek eladásával. A Troubled Asset Relief Program (TARP, Problémás Eszközökön Segítő Program) a napokban zárult, ennek keretében többek között két topbankban, a Citibankban és a Bank of Americaban, a világ legnagyobb biztosítójában, az AIG-ben, és az autóipar két moguljában, a General Motorsban és a Chrysler Groupban is komoly tulajdonos lett az amerikai állam. Ezek mellett több más vállalat részvényesévé is váltak, így többek között az utolsóként pénteken értékesített pénzügyi vállalkozásnak, az Ally-nak. A most eladott részvénycsomag 1,3 milliárd dollárt ért, az Ally-papírokon pedig összességében 2,4 milliárdot nyertek.

Nem minden tranzakció volt ugyanakkor ilyen sikeres, hiszen összességében a megvásárolt cégek és az értük az eladáskor kapott ellenérték szaldója negatív volt, a tranzakciók 9,2 milliárd dollár mínuszt hoztak. A TARP kapcsán ugyanakkor az amerikai illetékesek sem felejtik el megjegyezni azt, hogy a program nélkül óriási veszteségeket szenvedett volna el az USA gazdasága. Meglehetősen széles becslés alapján a két nagy autógyár (General Motorsban és a Chrysler Group) csődje 39 és 105 milliárd dollár közötti kárral járt volna, így csak ezeket figyelembe véve a hivatalos magyarázat szerint a program komoly hasznot hozott.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!