Tavaly az új hatóanyagok és a drágább készítmények forgalmának növekedése miatt 56 milliárd forinttal, azaz 37 százalékkal lépték túl az eredetileg tervezett, gyógyszertámogatásra fordítandó összeget, az idén a túllépés várhatóan 48 milliárd forint lesz a Richter számításai szerint.
A vezérigazgató szerint a támogatás hatékony felhasználásához felül kellene vizsgálni a 90 és 100 százalékban támogatott gyógyszerek listáját, mert a gyógyszerkassza túllépése nagyrészt a magas támogatási kategóriákban forgalmazott készítmények sok esetben indokolatlan felhasználása miatt következett be.
A Richter álláspontja szerint a megoldást az jelenthetné, hogy ha van kedvezőbb árú egyenértékű készítmény, amely referenciával képes garantálni az ellátást, akkor az maradjon a magas támogatású listán, míg drágább, a költségvetést és a beteg pénztárcáját jobban terhelő készítmény kerüljön le onnan.
"A magas támogatás miatt sok esetben indokolatlan forgalomnövekedés kordában tartására lehetne mennyiséghez kötött támogatási megállapodásokat kötni" - idézte a vezérigazgatót az MTI.
Ennek lényege az, hogy ha a gyógyszerfogyasztás a megállapodott összeget túllépi, akkor nemcsak a finanszírozó viseli annak terheit, hanem a gyártó is vagy árat csökkent, vagy a többletkiadást téríti vissza.
Hatékonyabb gyógyszerár-támogatást javasol a Richter
A betegek és a költségvetés számára is hatékony felhasználást lehetővé tévő támogatási rendszer kidolgozására és bevezetésére lenne szükség a gyógyszerár-támogatási kasszánál - mondta Bogsch Erik, a Richter Gedeon Rt. vezérigazgatója.