A Cushman & Wakefield Healey & Baker nemzetközi ingatlan-tanácsadó felmérésében 50 politikai, gazdasági, illetve ingatlanos szempont alapján mérlegelte az egyes országok kereskedelmi ingatlanpiacának [ajanlo=50][igazitas=left/] stabilitását és növekedését. A vizsgálatba bevont 13 ország egy része az EU-hoz most csatlakozott országokból került ki, továbbá benne volt Románia, Bulgária, Horvátország, Törökország és Oroszország.
Magyarország a legtöbb kategóriában az első három közé került. A dobogós helyen szereplő államok piaca között elhanyagolható a különbség, a negyedik Szlovákia viszont hozzájuk képest nagyon lemaradt, így pozíciónkat nem fenyegeti veszély a térség más országai felől.
Az unió keleti bővítése éppen az egyik kulcságazatnak számító kereskedelmi ingatlanszektorra gyakorol igen jelentős hatást. Ennek többek között az az oka, hogy egyre-másra jelennek meg a nagy nemzetközi ingatlanfejlesztők ezekben az országokban. A legtöbb nagy kereskedő-vállalat például éppen Magyar-, Lengyel- és Csehországban kíván megjelenni 2004-2008 között.
Befektetési szempontból az elemzők továbbra is a vezető három országot tekintik a legígéretesebbnek.
Erősödhet Kelet-Közép-Európa helyzete az irodapiacon is, mivel mind több nagy nyugat-európai és amerikai vállalat helyezi át üzleti szolgáltatóközpontját vagy call centerét ezekbe az országokba, számol be a Világgazdaság.
Kapcsolódsó anyagok:
Hosszútávon csökkenni fog az ingatlanpiac hozamszintje
A magyar ingatlanpiac kilátásai
Stagnál a kereslet a budapesti irodapiacon
Brit és ír invázió várható a magyar lakáspiacon is
Hazánk továbbra is a térség egyik legvonzóbb kereskedelmi ingatlanpiaca
Magyarország mellett a cseh és a lengyel piac nyújtja a legjobb lehetőségeket a kereskedelmi ingatlanoknál Közép- és Kelet-Európában. Közülük hazánk jár a legkevesebb kockázattal a befektetők szemében, írja a Világgazdaság.