Magyarország elkötelezett az összeurópai érdekeltségű kutatási tervezetekben, részt vesz több közös kutatási programban, aktív innovációs tudásközpontokat működtet, olvasható a témáról az MTI-hez eljuttatott közleményben.
Kákosy Csaba szerint "az EIT szakmai tevékenységébe való közvetlen bekapcsolódás lehetősége a kelet-közép-európai régiót is felértékelné, hiszen kitágítaná lehetőségeit az európai szintű stratégiai innovációs hálózat megalkotásában".
A szaktárca vezetője úgy ítélte meg: azon túl, hogy egy kedvező döntés jótékonyan hatna Magyarország nemzetközi megítélésére, tudományos és EU-diplomáciai megbecsülésére, közvetett módon a versenyképességet is javítaná. A felsőoktatási intézmények, kutatási szervezetek és a vállalati szféra innovációs törekvéseinek katalizátoraként ugyanis az EIT vonzóbbá teheti a magántőke számára a tudásba és innovációba történő befektetést.
Korábbi közlés szerint a központnak szívesen adna otthont Ausztria és Lengyelország is. Az EU-tagországok vezetői a tervek szerint még ebben a félévben döntenek arról, hol legyen az intézet központja.