5p

Lehet-e közvetítői díjat kérni munkaerő-kölcsönzés esetén a munkavállalótól, átvehető-e munkaerő-kölcsönzés keretében egy néhány hónapja foglalkoztatott alkalmazott? Ezekre adunk választ a munkaerő-kölcsönzés munkajogi szabályairól szóló összefoglaló cikkünkben.

Egyre népszerűbb (Mfor-montázs)

Ki és milyen esetben gyakorolhat kölcsönbeadói tevékenységet?

Kölcsönbeadó csak olyan munkáltató lehet, amely belföldi székhellyel rendelkezik, a tagok korlátolt felelősségével működő gazdasági társaság, közhasznú társaság, vagy szövetkezet formájában van működési joga, továbbá amelyet az állami foglalkoztatási szerv nyilvántartásba vett.

A kölcsönbeadó nem adhat kölcsönbe munkaerőt a kölcsönbevevő számára olyan munkahelyen és telephelyen, ahol sztrájk van. E korlátozás a sztrájkot megelőző egyeztetés kezdeményezésétől a sztrájk befejezéséig, az érdekegyeztető tárgyalások lezárásáig érvényes. Tilos továbbá munkaerőt kölcsönbe adni a jogszabályok által tilalomba ütköző munkavégzésre. Kiemelt szempont továbbá a munkavállalók munkaszerződéses érdekeinek védelmére, hogy tilos abban az esetben is a munkaerő-kölcsönzés, ha legfeljebb 6 hónapja a kölcsönvevőnél a munkavállalónak munkaviszonya volt. Ez utóbbi rendelkezés a munkáltató működésével összefüggő okra alapozott rendes felmondás és a próbaidő alatt azonnali hatályú megszüntetés esetére egyaránt igaz. E törvényi kitétel annál is inkább fontos, mert előfordulhat a bevált munkaerő elbocsátása és annak átvétele egy munkaerő-kölcsönzéssel foglalkozó cég által, aki aztán a munkaerőt kölcsönadja ugyanannak a cégnek – megkerülve ezzel a költségesebb és jóval több törvényi kötelezettséggel járó állandó, közvetlen foglalkoztatást. Ugyanennyire fontos, hogy ha egy munkaszerződést nem kölcsönzés céljából kötnek, az nem módosítható kölcsönzés keretében történő foglalkoztatásra.

A szerződés további követelményei munkaerő-kölcsönzés esetén

A tevékenység törvényi meghatározásából fakadóan az egyik legfontosabb szempont, hogy a kölcsönbeadó tölti be közvetlenül a munkáltató szerepét, ő köt a munkavállalóval szerződést mégpedig úgy, hogy annak tudnia kell, hogy a munkaszerződés munkaerő-kölcsönzésre szól. A munkáltatói jogokat és kötelezettségeket a kölcsönbeadó a kölcsönbevevővel megállapodásuk szerint megosztva gyakorolja.

A törvény szerint a jogok és kötelezettségek tekintetében a kölcsönbeadó, kölcsönbevevő és munkavállaló köteles együttműködni, ám itt is fontos kitétel, hogy mindazokat a jogokat, amelyeket a Munka Törvénykönyve a munkavállalóknak biztosít, még egyezség esetén is szigorúan tilos korlátozni, vagy kizárni a szerződés során. A megállapodástól függetlenül nem kötelezhető a munkavállaló a kölcsönvevő részéről más munkáltatónál történő munkavégzésre sem.

Munkaidő, munkabér és szabadság kölcsönzés esetén

Munkaidő tekintetében munkaerő-kölcsönzéskor mindig a kölcsönvevőnél érvényes munkarend, munkaidő, pihenőidő irányadó.

A kölcsönbeadót terheli a munkaviszonnyal kapcsolatos valamennyi törvényi kötelezettség teljesítése, így a bevallási, adatszolgáltatási tevékenységek is. A munkabért akkor is köteles hiánytalanul megfizetni a kölcsönbeadó a munkavállaló számára, ha a kölcsönvevő nem fizet időben a munkaerő-kölcsönzésért a kölcsönbeadónak. A munkabér kifizetéséhez a kölcsönvevő köteles legkésőbb a tárgyhót követő hónap ötödik napjáig a kölcsönbeadó számára közölni a szükséges adatokat. Ha a hónap közben szűnik meg a munkaviszony, akkor az utolsó munkában töltött napot követő 3 munkanapon belül köteles a munkabért és egyéb juttatásokat illető adatszolgáltatásra a kölcsönvevő a kölcsönadó számára.

Lehetőség van arra, hogy külön megállapodás esetén a munkabéren felüli egyéb természetbeni juttatásokat, szociális juttatásokat a kölcsönbevevő fizesse meg a munkavállaló számára. Ha a felek másképp nem állapodnak meg, a kölcsönbeadó köteles viselni a jogszabályban meghatározott egyéb költségeket, mint a munkába járás költségét, vagy a munkavégzéshez szükséges egészségügyi alkalmassági vizsgálat költségét.

Szabadság tekintetében megállapodás függvénye, hogy a kölcsönbeadó vagy kölcsönvevő adja-e ki a szabadságot. Annak időpontját a munkavállaló meghallgatásával legkésőbb a szabadság előtt három nappal kell közölni. Az alapszabadság legalább negyedét a munkavállaló kérésének megfelelő időpontban kell kiadni, ám erre vonatkozó igényét legkésőbb a szabadság előtt 15 nappal köteles bejelenteni.

Hogyan szűnhet meg egy munkaerő-kölcsönzéssel kötött munkaszerződés?

A kölcsönzés céljából kötött munkaszerződés megszűnhet: közös megegyezéssel, felmondással, azonnali hatályú felmondással, azonnali hatállyal a próbaidő alatt. A felmondásra határozatlan időtartamú munkaviszony esetén a kölcsönbeadó és a munkavállaló is jogosult. Mindkét esetben írásos nyilatkozatot kell tenni, ám indoklásra csak a kölcsönbeadó kötelezett, amelyből világosan ki kell tűnnie a felmondás okának. A kölcsönbeadó csak akkor szüntetheti meg a jogviszonyt, ha a munkavállaló nem végzi megfelelően a munkáját, vagy munkaköri feladatainak ellátására alkalmatlan, esetleg a kölcsönbeadó 30 napon belül nem tudott munkát biztosítani a munkavállaló számára, vagy a megszüntetésre a működéssel összefüggő okból kerül sor. Munkaerő-kölcsönzés esetén a felmondási idő 15 nap, ám ha a munkaviszony 365 napot elérte, akkor 30 napra növekszik a felmondás időtartama. A kölcsönbeadó felmondása esetén a felmondási idő alatt a munkavállaló mentesül a munkavégzés alól, illetve erre az időtartamra átlagkeresete illeti meg.

Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!