Az Európai Unióban az adózás rendszere és szerkezete azonos, az eltérés a mértékekben van – idézte a Magyar Rádió Szabó Iván volt pénzügyminisztert. Emlékeztetett rá, hogy a költségvetési politikák nemzeti szinten maradtak, így az adók mértékének megállapítása is belügynek számít. Az uniós tagsággal Magyarországon is változásokra lehet számítani.
Az egyik, hogy várhatóan csökkennek a forgalmi adókulcsok, az unióban eleve kétkulcsos rendszer működik. Az áfakulcsok mérséklésétől Szabó Iván szerint illúzió lenne az árak csökkenését is várni. Ezzel együtt is az adómértékek enyhülésének inflációcsökkentő hatása lesz. A volt pénzügyminiszter szerint fel lehet készülni a tőkejövedelmek adóztatására, nagy valószínűséggel terítékre kerül majd a kamatadó. Amennyiben ez megvalósul, a mérték meghatározásánál arra kell figyelni, hogy az ne legyen magasabb a környező országokénál, mert akkor a tőke kiáramlásával kell számolni.
A társasági adó Magyarországon a régióban a legalacsonyabb, várhatóan fel fog merülni ennek emelése, különösen, hogy a nagyvállalatoknak a korábban adott 5-10 éves kedvezményeket az unió már nem engedi meg. Kérdés, mi lesz a tb-járulékokkal? Azok mérsékelhetők-e? Szabó Iván szerint a nyugati termékek árában ötször annyi a járulék, mint a hazaiban. Itthon mégis arra hivatkoznak, hogy a járulékteher rontja a magyar versenyképességet. A volt pénzügyminiszter szerint várhatóan a hazai vállalkozásoknak más technikával, nem a járulék csökkentésével kell javítaniuk áraikon, hatékonyságukon.
Hogyan változik az adó és TB rendszer az EU-csatlakozással?
Mi várható a magyar adórendszerben az uniós csatlakozás után? Hogyan változnak a forgalmi adókulcsok, a társasági adó, a tb-járulékok? Erről tartott előadást Szabó Iván volt pénzügyminiszter.