Az esélyegyenlőség érvényesítésére is kellő hangsúlyt kell fektetni. Humánerőforrás-fejlesztési projekt esetében meg kell tudnunk fogalmazni, hogy elképzelésünk valóban biztosítja-e, hogy a képzési- és munkalehetőségek eljussanak a hátrányos helyzetű csoportokhoz. Amennyiben az infrastruktúrát fejlesztjük, garantálja-e tervünk az elmaradott
települések elszigeteltségének csökkentését?
[ajanlo=90][igazitas=left/] A vállalkozás-fejlesztési projektekkel kapcsolatban több kérdés is felmerül. Van-e lehetőség a projekt keretein belül úgynevezett atipikus (például részmunkaidős) foglalkoztatásra? A nők és férfiak esélyegyenlőségének elősegítésén túlmenően van-e lehetőség a hátrányos helyzetű csoportok esélyegyenlőségének érvényesítésére? Magyarországon ez elsősorban a fogyatékkal élők és a romák helyzetének javítását foglalja magában.
Az Európai Unió ajánlásai alapján a projektek a következő három kategória egyikébe sorolhatók:
Fenntartható fejlődés szempontjából pozitív
A fenntartható fejlődés megteremtése magas prioritást élvez a projekten belül. Legfőbb cél az esélyegyenlőség biztosítása, s a projekt a nőket és a hátrányos helyzetű csoportokat - akik képesek befolyásolni a fenntartható fejlődés elérését - kiemelten kezeli. Jó példa a fentiekre, ha a projekt a kisgyermekes anyák munkaerő-piaci visszatérését támogatja.
Fenntartható fejlődés orientált
A fenntartható fejlődés ez esetben közepes prioritást élvez. A projekt figyelembe veszi például a nők, férfiak és a hátrányos helyzetű csoportok különböző igényeit. Számos ösztönző is van a programban, mely elősegíti az esélyegyenlőség megteremtését. Esélyegyenlőség orientált lehet egye tömegközlekedési-fejlesztési projekt, amely kedvez a saját közlekedési eszközzel nem rendelkező hátrányos helyzetűeknek.
Fenntartható fejlődés szempontjából semleges/negatív
Az ilyen projektben csak minimálisan vagy egyáltalán nincs jelen a fenntartható fejlődés.
Forrás: NFH
Horizontális politikák érvényesítése a pályázatoknál
Sokan hagyják figyelmen kívül, hogy minden uniós pályázatnál, legyen szó gazdasági versenyképességről, vagy regionális fejlesztésről, kötelező elem az esélyegyenlőség és a környezeti fenntarthatóság teljesítése.