Andrew Roberts, a Citigroup londoni befektetési irodájának feltörekvő piaci elemzője az MTI-nek az 1,00 százalékpontos kamatemelés után azt mondta: az MNB és a pénzügyminisztérium a sáveltolás után 250-260 forintban jelölte meg a kívánatos árfolyamsávot, de a keddi korai 263 forint körüli árfolyamok azt jelezték, hogy a piac nem mozog a kívánt irányba. - Ebben a helyzetben a jegybank az inflációs célt szem előtt tartva egyértelműen arra a következtetésre jutott, hogy kamatot kell emelni - mondta a világ legnagyobb pénzügyi szolgáltató csoportjának londoni elemzője. A cég előző nap kiadott gyorselemzésében még a jegybanki kamat változatlanul hagyását jósolta keddre.
Roberts szerint a forint-leértékeléssel felérő múlt heti sáveltolással, majd rövidre rá a forint erősítését célzó kamatemeléssel az MNB két külön üzenetet fogalmazott meg; az első kifelé szólt, és a majdani magyar eurócsatlakozás árfolyam-előkészítésének része volt, a keddi kamatemelés viszont rövid távú árfolyam-intézkedés a 250-260 forintos sáv védelme érdekében.
Dwyfor Evans, a Bank of America londoni befektetési részlegének térségi stratégája szerint a ház meglepetéssel fogadta a keddi kamatemelést, mert azt várta, hogy a jegybank még ad egy kis időt az euró-forint árfolyam kialakulásának. Evans szerint az, hogy az MNB a sáveltolás után ilyen rövid idővel kamatot emelt, arra utal, hogy veszélyben érzi a 2004 végére kijelölt inflációs célt. A Bank of Americánál számítottak arra, hogy valamikor az év folyamán kamatemelés lesz, de arra nem, hogy ilyen hamar - mondta az elemző.
Evans szerint az MNB-nél attól tarthattak, hogy a forint akár 265-270 forint/euró fölé is gyengülhet, és ott stabilizálódik, ami erősen megnehezítené a jövő évi inflációs célok elérését. A BoA szakértője azt mondta, hogy szerinte viszont a forint előbb-utóbb kamatemelés nélkül is valahol 260 alatt stabilizálódott volna.
Evans szerint lehet, hogy a pénzügyi vezetés a külpiaci versenyképesség-erősítő leértékeléssel, majd a belső kereslet visszafogásával járó, szinte egyidejű monetáris szigorítással próbál valamilyen egyensúlyi helyzetet megteremteni.
Inflációs aggályok?
Inflációs aggályok állhatnak a keddi agresszív magyarországi jegybanki kamatemelés mögött, a térséggel foglalkozó londoni befektetési elemzők szerint.