4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az mfor.hu Mesél a múlt című sorozatában ezúttal a XIX. századi Budapest vendéglátói világába tekintünk be. Írásunkból kiderül, merre volt a "fiókországház", s kik jártak oda. Természetesen e héten is lesz találós kérdés...

Letűnt korok kávézói (Illusztráció)

A mai Szabadság téren, a televízió jelenlegi székházában 1905-ben nyílt meg a tőzsde, és vele együtt az Upor kávéház. A füstös, lármás hely folyton telve volt üzletemberekkel - nyári estéken a bosnyák gyalogezred zenekara szolgáltatta a zenét. A vendéglő hétvégén is üzemelt; az unatkozó börziánereknél pedig már hajnali egykor, az amerikai jelentések megérkezésekor is lehetett terményeket vagy eladni.

Sötét üzelmek


A világháború első hónapjaiban még vidám napok jártak, ám a rossz hírekkel párhuzamosan egyre gyászosabb idők jöttek. Fokozta a bajt, hogy sok hadispekuláns vert tanyát a kávéházban - a sötét üzelmek miatt gyakoriak voltak a razziák. Az Upor történetére a Budapestre bevonuló román katonák tettek pontot: egy őszi este mindenkit hazazavartak, és szétszedték a boltot.

A kávéház közelében állt egy másik "műintézmény", Gárdonyi Zoltán régi pesti vendéglős Országháza. A hosszú évekig stagnáló üzlet akkor lendült fel, amikor 1913-ban karhatalommal ebrudalták ki a Parlamentből az ellenzéket. A száműzött honatyák itt verődtek össze, ezért az újságok mint fiókországházat emlegették a helyiséget.

Ahol Ady és Andrássy is kávézott


Talán nem lesz érdektelen néhány nevet felsorolni a hajdani vendégek közül: itt iszogatta kávéját Tisza István és gróf Andrássy Gyula, emellett Ady Endre, Ambrus Zoltán és Ignotus is megfordult errefelé. Volt idő, amikor három lapot, a Szerdát, a Nyugatot és az OMKÉ-t szerkesztették itt.

Az Upor kényszerű bezárása után ide települtek át a tőzsdések, ám ez nem járt a forgalom növekedésével, hiszen a férfiak döntően egymással üzleteltek. Gárdonyi így kényszerűen bevezette a belépési díjat, majd amikor ez sem hozta meg a várt sikert, 1924 nyarán lehúzta a rolót.

Bomba is robbant


A Vígszínház közelében állt az idővel rossz hírre szert tett Club kávéház. Az egységet Weinberger Mór alapította 1892-ben. A vendéglő leginkább egy kaszinóra hasonlított: a falakat és a mennyezetet arannyal futtatott fehér lakk fedte, a bejárattól vörös szőnyeg vezetett a nagyterembe, a plafonról nemes ívű bronzcsillárok lógtak. A belső teret 1900-ban jelentősen átalakították, páholyokat képeztek, s mély fotelekkel gazdagították a bútorzatot. A vezetést 1903-ban Katona Gyula vette át.

Az előkelő vendéglő a húszas évek elején rendszeres célpontja volt a szélsőjobboldali terroristáknak. Az egyik támadás során egy bomba két embert ölt meg, egy másik alkalommal pedig szinte a teljes berendezést összetörték. A boltot végül Bodor Aladár iparművész tervei alapján hozták helyre.

S ha már a kávénál tartunk, nem árt felidézni, mennyi koffeint vettek magukhoz eleink. Akkoriban egy adag kávét tizennégy grammból főztek - el lehet képzelni, milyen "lórúgást" jelentett ez az emberi szervezetnek. Mindez különösen annak fényében lehet igaz, hogy egy felnőtt férfi egy nap öt-nyolc adagot is magáévá tett a fekete levesből.

Sherry, konyak, habos kakaó


Ugyancsak nagy divat volt akkoriban a habos kakaó, bár amíg a tejfeldolgozást nem szabályozták központilag, elég sok mérgezés történt. A nedűkhöz édes és sós kifliket ettek. A néhány krajcárért kínált péksüteményeket döntően a nagy cukrászdákban állították elő, s azon melegében lovas, majd - a motorizáció terjedésével - apró teherautókkal hordták szét. Természetesen volt olyan cég is, amely saját termékét részesítette előnyben, ám ez kevéssé volt jellemző.

A szeszes italok közül eleink a konyakot és a sherryt kedvelték, emellett bőven fogyott a hazai borokból, valamint a változatos minőségű magyar és külföldi sörökből is. Minden ház kínált gyógy- és ásványvizet, s a napi sajtót is a legnagyobb természetességgel bocsátották a vendégek rendelkezésére.

A jobb helyeken a fontosabb vasúti menetrendeket is kifüggesztették. A kávéházakban kezdetben nem kínáltak főtt ételt, ez a szokás csak később terjedt el.

(Folytatjuk)

Lázin Miklós András

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!