4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ugyan a nemzetközi és a hazai folyamatok is sokat segítettek, de a jegybank áprilisban indított programjának is elévülhetetlen szerepe volt a magyar állampapírok idei száguldásában. Így a 2014-es évet összefoglaló sorozatunkban is megemlékezünk róla.

11,8 százalékos hozamot érhettek el idén azok a befektetők, akik magyar állampapírokba fektették januárban a pénzüket, közölte Borbély László András, az Államadósság Kezelő Központ általános vezérigazgató-helyettese a 2015-ös finanszírozási terv bemutatásán.

A forint alapú magyar állampapírok valóban szépen teljesítettek 2014-ben, az árfolyamok kisebb megszakításokkal szinte folyamatosan emelkedtek, ezzel párhuzamosan pedig az elérhető hozamok csökkentek. A 10 éves futamidejű papírok másodpiacának év eleji 5,64 százalékos referenciahozama például több mint 200 bázispontos csökkenést követően 3,6 százalékra, az 5 éveseké 4,7-ről 3,16-ra, a 3 éveseké pedig 4,02-ről 2,75 százalékra csökkent. Pedig az orosz rubel december közepi mélyrepülése érzékelhető kamatemelést "generált" a magyar állam adósságpapjainak másodpiacán is.

Az államkötvények 11,8 százalékos hozama nemcsak a novemberi 0,7 százalékos defláció tükrében kiváló eredmény, hanem akkor is, ha mellétesszük a jóval kockázatosabb BUX éves hozamát. A pesti börze hivatalos indexe egy év leforgása alatt ugyanis 11 százalékot bukott értékéből.

A magyar kötvénypiaci száguldás alapvetően három okra vezethető vissza. Egyrészt az eurózóna a gazdaság lassulásával, a banki hitelállományok leépülésével egyre közelebb került a defláció "mocsarához", amelyet az Európai Központi Bank (EKB) értelemszerűen igyekszik elkerülni. Ezért az EKB már az ősz folyamán mennyiségi lazítási programba kezdett, melyet számos piaci elemző szerint 2015-ben állampapírok másodpiaci vételére fog kiterjeszteni. Márpedig az EKB QE-je (quantitative easing) olyan volumenű keresletet támaszthat az eurózónás állampapírok piacán, amely már most 0,6 százalékra vitte le a német, 1,66-ra a spanyol és 1,92 százalékra az olasz 10 éves állampapírok hozamát. Eközben az amerikaiak hasonló futamidejű adósságpapírjával 2,27 (!) százalékos hozam mellett kereskednek.

A csökkenő európai hozamkörnyezet mellett a magyar állampapírok száguldását segítette a nagyon alacsony belföldi inflációs nyomás, és a piaci elemzők, illetve kormány által egyre intenzívebben várt hitelminősítői besorolásunk javítása is.

De e makrofolyamatok mellett idén sor került egy olyan program bejelentésére és megvalósítására is, amely több száz milliárd forinttal gazdagíthatta a magyar állampapírok tulajdonosait. A Magyar Nemzeti Bank április 24-én jelentette be, hogy kilökik és az állampapírpiacra terelik a jegybankban parkírozott pénzeket. Ezt pedig a kéthetes jegybanki kötvény betétesítésével és az állampapírpiaci befektetések kockázatainak a mérséklését biztosító jegybanki eszközök bevezetésével támogatta. Az MNB célja az volt, hogy a kéthetes kötvényekben akkor fellelhető 6000 milliárd forint egy jelentős részét az államadósság, illetve a központi költségvetés finanszírozásába irányítsa. Ugyan a jegybank pontos célszámot nem határozott meg, de Nagy Márton jegybanki igazgató 600-1000 milliárdos átrendeződésre számított.  

Az átrendeződés a bejelentést követően azonnal megindult, a bankok, na és persze a többi piaci szereplő már a bejelentést követően megkezdte az alkalmazkodást és szinte végig hatalmas keresletet támasztott az állampapírpiacon.

Így már június végén leírhattuk, hogy 1 hónappal a betétesítés előtt célba értek Matolcsyék. A kéthetes állomány 5708,8 milliárdos április közepi értéke ugyanis 4639,7 milliárdra csökkent.

Igaz, azóta a Növekedési Hitelprogram (NHP) második féléves felfutásával párhuzamosan (Újabb mérföldkövet lépett át Matolcsy olcsó hitele) a kéthetes állomány szintje valamelyest visszaemelkedett, a lakossági devizahitelek forintosítása miatt további drasztikus leépülése immár feltartozhatatlannak tűnik. (Így érik el céljukat Matolcsyék)

De az önfinanszírozási program sikerét nem csak a kéthetes állomány csökkenése, vagy az állampapír-árfolyamok száguldása, a hozamok bezuhanása mutatja. A bankok részesedése a hosszú futamidejű államadósság finanszírozásában ugyanis a program bejelentését követően megállíthatatlanul emelkedett (Arra mennek a bankok, amerre Matolcsyék terelni akarják őket), így csökkentve a külső finanszírozás mértékét, mérsékelve a külső sérülékenységünket.

És ugyan még arra nincsenek konkrét számok (vagy csak nem ismerjük őket), de az önfinanszírozási program mentén beesett hozamok a költségvetés számára idén és a következő években is jelentős megtakarítást eredményeznek a kamatkiadási soron.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!