5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Leginkább a szezonális édesipari termékeket és a húskészítményeket ellenőrizték a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság szakemberei a nagy húsvéti bevásárlások idején. Visszásságokat találtak a szavatosságot illetően, az eredetmegjelölésnél, de számos gond adódott az árak feltüntetésénél is. Az idei "kifogásolási arány" csaknem megegyezett a tavalyival; leginkább a vásárokon és a piacokon adódtak problémák. Veszélyes húsvéti gyermekjátékokkal azonban ezúttal nem találkoztak a felügyelők. Mfor.hu háttér.

Sok árunak a kukában lenne a helye (Mfor-montázs)

Lejárt szavatosságú húsvéti sonka, dupla árral felcímkézett tojáscukor, valamint sonkára éppen hogy csak emlékeztető termékek nélkül - úgy látszik - nem múlhat el az idei húsvét sem.

76 millió forint bírság

Bár a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság (NFH) ellenőrei bíztak abban, hogy az idei piaci körkép némileg árnyaltabb lesz a visszaéléseket illetően, mint a tavalyi, de csalódniuk kellett. A kiszabott bírságok összege mintegy 76 millió forint volt a mostani ünnepi időszakban.

A tavalyi 65 százalékos kifogásolási arányhoz hasonlóan az idén is csaknem ugyanannyi – 63, 6 százaléknyi – visszásságot tapasztaltak a hatóság szakemberei a zárt terű üzletekben, így például a nagykereskedelmi láncoknál, a 100 forintos vagy akár a húsboltokban. A vásárokon és a piacokon pedig még ennél is nagyobb, 70 százalékos a tapasztalt visszásságok aránya, ami megegyezik a tavaly mért húsvéti és karácsonyi adatokkal is.

A vásárok és a piacok után a 100 forintos és az egyéb, kisebb alapterületű boltok végeztek a sereghajtók között. Összességében elmondható azonban, hogy esetükben is csökkent a jogsértések súlya.

Átcímkézés, duplaárazás

Széles a fogyasztók átverési technikáinak tárháza, a vásárlói tájékoztatás hiányosságain és az átcímkézésen túl számos kereskedő próbálkozik az úgynevezett duplaáras feltüntetéssel, leginkább az akciós termékek esetében.

Utóbbi fogás azért jön jól az eladóknak, mert ha az árucikken több ár is szerepel, akkor rendszerint minden további nélkül feljogosítva érzik magukat arra, hogy a magasabb árat üssék be a pénztárgépbe, holott a jogszabály ilyenkor az alacsonyabb ár alkalmazását írja elő. Szép számmal előfordult azonban, hogy a termékeket egyáltalán nem árazták be.

A sok rossz között egy - korántsem elhanyagolható - jó hír, hogy az ellenőrök ezúttal nem találtak gyermekekre veszélyes játékokat. A címkézések viszont itt sem sikerültek a legfényesebbre. Javuló tendencia mutatkozik viszont a nyugtaadások terén.

Sok a gyanús külsejű hús

A húskészítményeket illetően javul a tendencia a lejárt határidős termékek forgalomba hozatalánál, az eredetigazolásoknál azonban már nem ennyire rózsás a helyzet. Itt is nagyon fontos (lenne) a vásárlók megfelelő tájékoztatása, így például annak feltüntetése, hogy füstölt vagy pácolt terméket tartunk-e a kezünkben, gyors- vagy hagyományos érlelésű-e a sonka, igényel-e főzést avagy sem. De az sem mindegy, hogy az adott húsipari termék csontos vagy csont nélküli.

Ezeket az alapvető információkat ugyanis nagyon sok helyen elfelejtik feltüntetni, hangsúlyozta Csajági Éva. Ne várjunk csodát a kirívóan olcsó húskészítményektől sem, mert általában igaz a mondás, miszerint olcsó húsnak híg a leve…

"A tárolási szabályok megsértését a hét régió területén összesen 1805 kilogramm húskészítmény esetében állapítottuk meg, amelyek értéke 1,3 millió forint volt. Ezen termékeknél a forgalmazók nem tartották be a gyártói utasítást, gyakran fektetve, egymásra halmozva tárolták azokat" – mutatott rá Wittich Tamás.

Úgyszintén problémás, ha a nettó tömeget olyan apró betűvel tüntetik fel, hogy azt nagyítóval is alig látjuk, de a minőségmegőrzési idő elsumákolása sem elhanyagolható.

Tudatos vásárlókat képeznek

Az ellenőrzés időtartama alatt 563 próbavásárlásra került sor, amelyek húsz százalékában, azaz 112 esetben történt fogyasztói megkárosítás. Ez utóbbi egy főre jutó összege megközelítette a 140 forintot. Ezért ellenőrizzük mindig, hogy mit veszünk, milyen súlyban és mennyiért, tanácsolják a hatósági szakértők.

"Pozitívumként értékeljük, hogy próbavásárlásaink során mindössze három esetben nem kaptak nyugtát a felügyelők. Bár ez sem elfogadható, a javuló tendenciának örülnünk kell” – hangsúlyozta Wittich Tamás. Még mindig sok esetben fordul elő azonban, hogy a kiszolgálást végző személyek a csomagolóanyag árát is hozzászámítják a fizetendő összeghez.

Jellemzően sok volt a piacokon a kereskedelmi tevékenység végzésére nem jogosult külföldi állampolgár, akik új könnyűipari és műszaki cikkeket értékesítettek kereskedelmi mennyiségben, üzletszerűen – folyamatosan, meghatározott rendszerességgel.

Hiába azonban az alacsony ár, a hatóság emberei inkább arra kérik a gyanútlan vásárlót, hogy tartózkodjon az elektronikai termékek "nyílt színi" vételétől.

Az ellenőrzések hatékonyságáról Wittich Tamás annyit mondott, hogy az árusok, különösen a piacokon, nem mindig működtek együtt a hatóság embereivel. Bár bántalmazás nem történt, sok eladó nehezítette munkájukat, például azzal, hogy az ellenőrzést megneszelve egyik társuk jelszavára összepakoltak, mielőtt elkezdődött volna a vizsgálódás. Fontos lenne az is, hogy - akárcsak az üzletekben - a vásárokon és a piacokon is érvényesíteni tudjuk jótállási és szavatossági igényeinket, hangsúlyozta a főigazgató.

Végül, de nem utolsósorban jelentős szerepe van a tájékoztatásnak és a jövő tudatos vásárlójának, azaz az iskolás generáció megfelelő nevelésének. A NFH ennek érdekében, Laboratóriumi napok rendezvénysorozat keretében ismerteti munkáját, hol oktató jellegű, hol játékos formában. Azoknak, akik immár a kellő ismeretek birtokában tisztában vannak jogaikkal, és még véletlenül se hagyják, hogy bárki, bármit rájuk sózzon - sem húsvétkor, sem az év többi napján.

Simon Rita

Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!