4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Miközben itthon néhány szektor esetében az uniós és hazai pályázati pénzek kapcsán is komoly várakozások tapasztalhatók, a klasszikus pénzügyi sémák szerint két fő lehetőség áll a forrást kereső cégek előtt: a hitel vagy a befektetőtárs. Ezek azonban más-más kondíciókkal járnak, és különböző szituációkban érdemes a vállalkozásoknak a fenti lehetőségek közül választani.

Nem mindegy honnan jön (Mfor-montázs)

Számos hazai vállalkozás vesz igénybe valamiféle rövid lejáratú kölcsönt (folyószámlahitel, szállítói tartozás). Ezeknek a cégeknek a vezetőit gyakran hallani panaszkodni, hogy sokkal jobban is mehetne az üzlet, ha több pénz lenne benne, vagy egy régóta tervezett beruházást meg tudnának valósítani. Ilyenkor gyakran elhangzik, hogy a bankoktól nehéz az ötletre hitelt kapni, míg egy tőkéstárs túl nagy részesedésért adna csak pénzt. Ezért az ötlet gyakran a fiókban marad, és a cégvezető ugyan rövidtávon nem kockáztat, ám a céget lassú fejlődésre ítéli.

Szerencsére az esetek egy részében nem akad itt el a dolog, és a - többnyire már működő - vállalkozás le tud tenni a bank asztalára egy meggyőző üzleti tervet, és a piaci pozíciója is stabil, illetve rendelkezésére áll önerő, és biztosítottak olyan eszközök melyek a hitel fedezeteként szolgálnak.

Mi történik akkor, ha a cég a másik utat, vagyis a befektető bevonását választja? Először is szögezzük le: a kockázati tőke olyan cégeket finanszíroz, amelyek egyáltalán nem vagy nem kellő mértékben hitelképesek. (Hiszen különben – ha külső forrásra van szükségük – inkább az olcsóbb és "passzívabb" hiteleket vennék igénybe.)

Tudjuk, hogy a bankok csak akkor hiteleznek, ha a kihelyezés pillanatában biztosak benne, hogy a cég üzleti tevékenységéből vagy a fedezeteik érvényesítésével visszakapják a pénzüket. A kamatmarzs (a betéti és a hitelkamatok közötti különbség) ugyanis nem a veszteségek kockázatait, hanem a pénzintézet működési költségeit és a bank nyereségét hivatott fedezni. Ha tehát jó ötletünk van, de nem vagyunk hitelképesek, akkor a fedezet hiánya mellett a cég finanszírozásának a kockázatai állhatnak a háttérben. Mindez tehát azt jelenti, hogy aki pénzt fektet a vállalkozásunkba, az a banki hozamoknál magasabb nyereséget vár el ettől (különben jóval kisebb kockázatot vállalna fel).

A kockázati tőke nem hitel. A tőkebefektető figyelmét nem a "fedezet" és a "törlesztés" szavak keltik fel, hanem a jó, magas növekedési potenciállal bíró üzleti elképzelés, a feltárt és elemzett üzleti kockázatok, valamint a kockázatok csökkentését lehetővé tevő eszközök.

Mindezek mellett ugyancsak fontos szempont, hogy egy befektetői együttműködés során ne csak a befektető fél gondolja át, be akar-e fektetni az adott üzletbe – a vállalkozó, a projektgazda is mérlegelje, éppen arra a befektetőre van-e szüksége, legyen az akár kockázatitőke-befektető vállalkozás, akár üzleti angyal. Ennek érdekében indokolt lehet, hogy egy projektgazda vállalkozó több befektető társaságot is felkeressen, megismerjen. Ennek számos fóruma lehet, a manapság egyre gyakoribb üzleti angyal klubok mellett a Magyar Kockázati és Magántőke Egyesületen keresztül is lehetséges.

Fontos, hogy ne csak a befektető, hanem a vállalkozás maga is viselje az üzlet anyagi kockázatát valamilyen mértékben. Nehéz elképzelni, hogy valaki mindent megtegyen egy üzlet sikeréért nehéz időkben is, ha maga semmit sem kockáztat.

A kockázati tőkés (társaság vagy magánszemély) - a befektetési piac helyzetétől függően – 25-35 százalék közötti hozamokat várnak el. Ha tehát az általunk tervezett projekt ennél lényegesen kisebb hozammal kecsegtet, akkor bizton számíthatunk, hogy nem találunk befektetőt. Ott érdemes bevonni a kockázati tőkét, ahol olyan – a befektetés elvárt hozamánál nagyobb – értéknövekedést tesz lehetővé az alapítónak, amely e finanszírozás nélkül nem lenne megvalósítható. Ha tehát a vállalkozás 30 százaléknál nagyobb éves megtérülésű projektet lát, amelyet nem tud sem állami vagy EU-pénzekből, sem bankhitelből finanszírozni, és hajlandó a saját pénzével a befektetőnél is nagyobb kockázatot vállalni, akkor kockázati tőkére van szüksége. Más esetben vagy van olcsóbb finanszírozási forrás, vagy "életképtelen" ötletet dédelgetünk.

Menedzsment Fórum

Jogi nyilatkozat 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!