2p

A hazai turizmus hátrányos adóhelyzetben van az Unió többi tagállamához képest, mivel magas az áfa, emellett pedig sok különadó is terheli a cégeket, írja a Napi Gazdaság.

Az általános forgalmi adóra és a fogyasztási adóra vonatkozóan nem létezik egységes közösségi rendszer,[ajanlo=65][igazitas=left/] csak néhány irányelv. Eszerint az áfa általános adókulcsának minimum 15, a kedvezményesnek pedig minimum 5 százaléknak kell lennie.

Magyarország a turizmust érintő 25 százalékos általános áfakulcsával Dániával együtt vezeti az európai mezőnyt, de még a szállodai és éttermi szolgáltatásokra vonatkozó speciális áfakulcsok tekintetében is harmadik helyen áll 15 százalékkal.
Összehasonlításul: a szomszédos Ausztriában 20, illetve 10, Csehországban 22, illetve 5, Spanyolországban pedig 16, illetve 7 százalékos az általános,[ajanlo=64][igazitas=left/] illetve speciális áfakulcs, az EU-n kívüli Svájcban pedig 7,6 és 3,6 százalék közöttiek ezek az értékek.

A direkt adónak számító személyi jövedelemadó és társasági adó május 1-je után is tagállami hatáskörben marad. Ráadásul a helyi adókat tekintve az idegenforgalmi szektort egy más ágazatban nem létező adónem, az idegenforgalmi adó is sújtja, számol be a Napi Gazdaság.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!