Magyarországon az elfogyasztott energia 38 százalékát a lakosság használja fel, ennek a mennyiségnek mintegy kétharmadát a fűtésre és a melegvíz-előállításra használják - írja a KVM a tanulmányról az MTI-hez eljuttatott közleményében.
A közlemény hangsúlyozza, hogy az épületekhez kapcsolódó energiafelhasználás csökkentésével egyszerre lehet kisebb a fűtés- és villanyszámla, miközben csökken a klímaváltozásért leginkább felelős szén-dioxid és az egyéb károsanyag-kibocsátás is.
A vizsgált beruházások közt szerepelnek a házak, lakások külső szigetelése, a nyílászárók cseréje, a fűtési rendszerek korszerűsítése, víztakarékos szerelvények alkalmazása, illetve a háztartási gépek hatékonyabbra cserélése.
Az épületek hőszigetelése az éghajlatváltozáshoz történő alkalmazkodáshoz is hozzájárul, hiszen így a nyári melegek és a téli hidegek könnyebben elviselhetővé válnak - mutat rá a tanulmány.
A kisebb energiafelhasználás a magyar energia-importigényt is mérsékelné, így növekedne az ország energiabiztonsága, a gazdaságilag is megtérülő beruházások 2025-re mintegy évi hatmillió tonna szén-dioxid-kibocsátás csökkenést eredményezhetnének - olvasható a közleményben.