2p

A magyar lakosság energiafelhasználásának hatékonyabbá tételével akár 7-8 százalékkal is csökkenthető lenne az üvegházhatású gázok kibocsátása a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium (KVM) megbízásából a Közép-Európai Egyetem (CEU) Környezettudomány és Környezetpolitika Tanszéke által készített tanulmány szerint.

Magyarországon az elfogyasztott energia 38 százalékát a lakosság használja fel, ennek a mennyiségnek mintegy kétharmadát a fűtésre és a melegvíz-előállításra használják - írja a KVM a tanulmányról az MTI-hez eljuttatott közleményében.

A közlemény hangsúlyozza, hogy az épületekhez kapcsolódó energiafelhasználás csökkentésével egyszerre lehet kisebb a fűtés- és villanyszámla, miközben csökken a klímaváltozásért leginkább felelős szén-dioxid és az egyéb károsanyag-kibocsátás is.

A vizsgált beruházások közt szerepelnek a házak, lakások külső szigetelése, a nyílászárók cseréje, a fűtési rendszerek korszerűsítése, víztakarékos szerelvények alkalmazása, illetve a háztartási gépek hatékonyabbra cserélése.

Az épületek hőszigetelése az éghajlatváltozáshoz történő alkalmazkodáshoz is hozzájárul, hiszen így a nyári melegek és a téli hidegek könnyebben elviselhetővé válnak - mutat rá a tanulmány.

A kisebb energiafelhasználás a magyar energia-importigényt is mérsékelné, így növekedne az ország energiabiztonsága, a gazdaságilag is megtérülő beruházások 2025-re mintegy évi hatmillió tonna szén-dioxid-kibocsátás csökkenést eredményezhetnének - olvasható a közleményben.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!