2p

Míg kormányzati oldalról a szakmai vezetők a piacnyitás első lépéseit pozitívan értékelik, addig az áramszolgáltatók, áramkereskedők és a nagyfelhasználók a hiányosságokat, gondjaikat sorolják. Amiből önmagában nem lehet messzemenő következtetéseket levonni, hiszen – egy az energialiberalizációról szóló szakmai konferencián elhangzott hasonlattal élve – egészen másként számol be ugyanannak a vadászatnak a sikeréről a vadász és a nyúl.

A BorsodChem Rt. például, amelyik elsőként, február 1-jétől lépett ki a szabadpiacra, ezzel milliárdokat takarított meg - ezt már Strobl Alajos, a központi elosztó szerepét betöltő Mavir Rt. vezérigazgató-helyettese teszi hozzá -, csakúgy, mint az Ózdi Acélművek Kft., a Dunaferr, az Ajkai Timföldgyár, az Inotai Alumíniumkohó. A piacnyitás másik következménye azonban, hogy miközben az összes energiafelhasználás nem nőtt, az import igen; tehát a hazai erőművek leterheltsége csökkent. Ami többek között gondot okozott az úgynevezett minimumterhelés beszabályozásában; hiszen ha kisebb az erőmű kihasználtsága, mint amekkorára tervezték, akkor jelentős energiaveszteség keletkezik.

Hálózati feszültségek

Az energiapiacon januárban még nem történt semmi, hiszen az új hatósági árak, amelyekhez a szabadpiacon viszonyítani lehet, csak február elsején váltak ismertté. Februárban minimális mozgás volt tapasztalható. Márciusban lendültek be a nagyfogyasztók, az olcsó import felfedezésével.

Az import további növekedésének azonban a már említett törvényi korlát mellett egyes szakemberek szerint vannak fizikai korlátjai is. (Mások szerint nincs, hiszen tranzitország vagyunk.) A környező országokon keresztül ugyanis csak 500 megawattnyi szabad átviteli kapacitás áll rendelkezésre, holott a jogszabály adta lehetőségek kihasználásához legalább 700 megawattnyira lenne szükség. És a törvény szerint az importon belül - a nyugat-európai gyakorlatnak megfelelően - a közüzemi célú behozatal élvez elsőbbséget. Magyarország hálózata pedig már két éve rácsatlakozott a nyugat-európai országos hálózatokat összefogó UCTE-rendszerre, aminek a piaci szempontok mellett komoly ellátásbiztonsági előnye is van.


LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!