4p

Az mfor.hu Mesél a múlt című sorozatában folytatjuk az orfeumok világának bemutatását. Írásunkból kiderül, miként követelte az egyetemi ifjúság a hazai idióma terjesztését. Természetesen e héten is lesz találós kérdés...

A Király utcában 1855-ben nyitott ki a Három Grádics nevű vendéglátóhely, amely idővel Löffelmann Adolf tulajdonába került. Döntően artisták és egyéb, „kétes” életű művészek tanyája volt e műintézmény, ám 1901-ben Mandl Albert, a XIX. század népszerű kupléénekese nyitott itt mulatót.

Emberünket kortársai egyébként Móni névvel illették - annak ellenére, hogy valójában férfi volt. Mandl korábban a Folies Caprice-ben és a Somossy Orfeumban is dolgozott, s az ott kapott gázsijából bérelte ki e szórakozóhelyet.

Kossuth-nóta a mulatóban

A műsor semmiben nem különbözött a többi, hasonló vendéglátóhelyen látható produkcióktól. Bohózatokat játszottak, kuplékat énekeltek, külföldi és hazai vendégsztárok léptek fel - a nyelv pedig természetesen német volt. Ugyanis abban az időben a germán idióma volt a menő - többek közt azért, mert a hajdani igazgatók úgy vélték, a magyar közönségnek is érthető bemutatókra senki nem, vagy csak nagyon kevés ember jönne el.

Hogy e szempont mennyire volt igaz vagy hamis, azt a mából visszatekintve nehéz lenne megállapítani. Egy azonban bizonyos: e szokás ellen már akkor is sokan felemelték szavukat.

Az egyik leghangosabban tiltakozó közeg az egyetemi diákság volt: 1901 őszén ötven joghallgató belépőjegy nélkül megszállta a helyiséget. A nebulók az egyik legnépszerűbb előadás közben felálltak az asztalok tetejére, elénekelték a Kossuth-nótát - majd csendben elvonultak. Másnap már százan jöttek el, s felszólították Mónit, a jövőben a magyar nyelvet preferálja, különben minden nap tönkreteszik a műsort.

Mandl a bevétel egy részét ajánlotta a békéért cserébe, de a fiatalok nem akartak egyezkedni. Végül a rendőrség elvitte az egész díszes társaságot, s egy nap zárka után tíz-tíz korona büntetésre ítélte a forrófejű diákokat.

A tulajdonos végül annyi engedményt tett, hogy fele-fele magyar és német darabokat tűzött műsorra. Mandl egyébként a bécsi Apolló Színház világot jelentő deszkáin halt meg 1915-ben agyvérzésben.

Dolgoztak a dákók

A Tátra Mulató gazdájának, Grüner Jakabnak is meggyűlt a baja a diáksággal. A Király utca 77. szám alatt állt vendéglátóhely kiváló, tizenkét tagú női karral rendelkezett, akik a legváltozatosabb tartalmú nótákat adtak elő. Természetesen itt is németül folyt a szó, ami erősen zavarta a diákságot. A tanulók 1901-ben elégelték meg a viszonyokat, s több alkalommal megzavarták az előadást.

Grüner nem volt egyezkedős természet: egyik alkalommal tíz egyetemista után becsukatta a kapukat, majd az előkészített biliárddákókkal embereivel együtt jól elpáholta a csapatot. A védők között volt a svéd Muldon, korának egyik legerősebb birkózó akrobatája, illetve annak tíz fős társulata - érthető, hogy a támadóknak nem sok esélye volt.

Nemes bosszú

A szégyenben maradt diákok egyikének apja a MÁV egy tekintélyes főosztályvezetője volt, aki - feldühödve a brutalitáson - bosszút fogadott. Barátaival összefogva magánnyomozásba kezdett, s kifürkészte, Grüner privát szórakozóhelyet és fogadóirodát működtet a mulató hátsó traktusában.

Az esetről bejelentést tettek a rendőrségen, ahonnan hamarosan egy nyomozót küldtek ki. Miután a detektív megbizonyosodott a hír igazságáról, rajtaütöttek a bűntanyán, ahol éppen a másnapi lóversenyre kötöttek illegális fogadásokat. A zsaruk nem mellékesen néhány „bárhölgyet” is begyűjtöttek.

A helyiséget zár alá vették, s kis híján bezárták, ám Grüner addig könyörgött és járt nyakára Budapest rendőrfőkapitányának, amíg végül visszakapta az ipart. A szeparékat lefalaztatta, a hátsó ajtó elé pedig egy színfalat tolt.

A férfi üzlet- és bűntársa egyébként egy asszony, bizonyos Wabits Lujza volt, aki Grüner letartóztatása idején éppen bajorországi szülőfalujában tartózkodott. A gyanútlan helyiek ugyanis a fővárosi éjszaka démonát kérték fel, legyen újonnan épült templomuk védnöknője...

Lázin Miklós András

Menedzsment Fórum


(Folytatjuk)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!