A konferencián ugyanakkor többen arra figyelmeztettek, hogy a boom kedvezőtlen fejleményeket is hozhat. Colin Hegarty, a Golf Research Group elnöke szerint az ellenőrzött, tartós fejlődés kívánatosabb, mint a gyors felfutás, és ebben nagy segítség lehet, [ajanlo=65][igazitas=left/] ha az egyes országok megfelelő nemzeti fejlesztési terveket készítenek. Portugáliában például egy átfogó, nemzeti golf-fejlesztési program komoly támogatást jelentett az iparág látványos fejlődésének az elmúlt években - mondta Pedro de Mello Breyner, a Portugál Nemzeti Turisztikai Hivatal munkatársa. Az állam 27 millió eurónyi támogatással segítette a magánkezdeményezéseket, főként az uniós támogatások kiaknázásában, a nemzeti és a regionális programok koordinálásában, valamint marketing- és reklámprogramokkal, az utazási irodák és a turisztikai intézmények munkájának összehangolásával.
Andrea Sartori szerint a közeljövőben Magyarország is a golfturizmus célpontja lehet. A jó helyszínkiválasztás, a minőségi pályák és az egyedi karaktert biztosító kínálatcsomag kialakítása mellett szerinte fontos az is, hogy több pálya legyen egymás közelében, ami lehetővé teszi, hogy a golfozók több pályát is felkeressenek látogatásuk alatt. "A golfturisták szeretnek utazni és sokat költenek; mindez komoly hozzájárulás lehet a turizmus általános bevételeihez is" - hangsúlyozta.
Márpedig az adatok szerint a régió a turizmus felfutására számíthat: a WTO előrejelzése szerint 2020-ra minden harmadik Európába látogató külföldi a közép- és kelet-európai országokat választja majd. A golfturistákra pedig különösen igaz, hogy szeretnek új helyszíneket, új pályákat felfedezni. Muriel Muirden, a londoni Economic Research Associates turisztikai tanácsadó cég igazgatója szerint a golfozók szívesen kapcsolják össze a sportolást a helyi kultúra és hagyományok megismerésével - márpedig ebben a közép- és kelet-európai régió országai gazdag és sokak által még felfedezetlen kínálattal rendelkeznek.
(Menedzsment Fórum)
Magyarország a golfturizmus központja lehet
Noha régiónkban évtizedeken át tiltották és az elit sportjának bélyegezték, a golf az utóbbi években látványos fejlődésnek indult itt is. A szabadidő és az arra fordítható jövedelem növekedése, az egyre több és jobb pálya, a bővülő televíziós jelenlét és a fejlesztésekre fordítható uniós támogatások elérhetősége további lendületet adhat a sportág fejlesztésének - ez volt az egyik legfőbb konklúziója a budapesti Golf Business Forumnak.