3p

Magyarország az utóbbi két évben a pénzmosás elleni fellépés szempontjából élenjáró országgá vált - erről a pénzmosás elleni kormánybiztos beszélt.

A magyar erőfeszítéseket nemzetközileg is elismerték, az Európai Bizottság több országjelentésében, a Nemzetközi Valutaalap pedig legutóbbi elemzésében méltatta a magyarországi eredményeket - mondta Balogh László. Az MTI beszámolója szerint a kormánybiztos erről azon a sajtótájékoztatón beszélt, amelyet az EU-hoz csatlakozó országoknak szervezett, az unió által finanszírozott, huszonkét hónapos pénzmosás elleni programot záró konferencia alkalmából tartottak.

Balogh László rámutatott: a sikerekhez nagymértékben hozzájárult a nemzetközi együttműködés. Elmondta: a pénzmosás összetett és egyre inkább jól szervezett bűncselekményforma. "(...)akik ezzel szemben fel kívánnak lépni (...), azoknak igen magas együttműködést kell megvalósítani". Hangsúlyozta, hogy a pénzmosási bűncselekmények "(...)nem ismerik az országhatárokat (...)", ezért kulcskérdés az egyes nemzeti szervezetek információ-, és tapasztalatcseréje. A pénzmosás elleni fellépés kulcsa az együttműködés erősítése - fűzte hozzá.

Molnár Csaba, a magyarországi FIU (Pénzügyi Hírszerző Egység) igazgatója, az ORFK pénzmosás elleni osztályának vezetője beszámolt a PHARE Pénzmosás Elleni Projektjének gyakorlati hasznáról: a technikai segítségnyújtásról, arról a számítógépes hálózatról, amely lehetővé teszi a gyors és biztonságos információcserét nemzetközi szinten. A hálózat próbaüzeme két héten belül kezdődik - tette hozzá. Peter Pax a PHARE-projekt ügyvezető igazgatója szólt arról, hogy az unióhoz jövőre csatlakozó tíz ország közül "néhányan már magasabb szinten küzdenek a pénzmosás ellen", mint a jelenlegi tizenöt tagállam.

Az Európai Bizottság bővítési főigazgatóságának képviseletében Merja Toikka elmondta: a konferencia egyik felszólalója három tagállamban végzett vizsgálatok alapján arról számolt be, hogy évente 1,3 milliárd euró "cserél kezet észrevétlenül". A kétmilliárd eurós pénzmosás elleni program a csatlakozásra váró és a tagjelölt országokban a kapcsolódó EU-jogszabályok, valamint a pénzmosás elleni harcban jól bevált gyakorlat elsajátítását támogatta, mivel mindez kiemelkedően fontos a szervezett bűnözés elleni nemzetközi harcban. A programban nagy hangsúlyt helyeztek a Pénzügyi Hírszerző Egységek működésére, valamint a bírósági és a rendészeti hatóságok együttműködésének erősítésére.

Kapcsolódó anyagok
Terrorszervezetek pénzügyei - elzárnák a pénzcsapot
Pénzmosók mekkája


LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!