3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az Európai Bizottság megbízásából készült, csütörtökön közzétett legfrissebb innovációs "eredménytáblázat" arról tanúskodik, hogy Magyarország ma még jelentősen elmarad az újítások terén az uniós átlagtól, de hátránya valamelyest csökkent az elmúlt öt évben.

Az EU tagállamai közül Svédország, Finnország, Dánia, Németország és Nagy-Britannia emelkedik ki a mezőnyből. A felmérés alapján Svédország bizonyult a világ leginnovatívabb országának. Szorosan mögötte halad az élmezőnyben a fenti négy uniós ország, valamint Svájc, Izrael, Japán és az Egyesült Államok.

Tőlük valamivel leszakadva, de még az EU-átlag fölött van Luxemburg, Izland, Hollandia, Írország, Ausztria, Franciaország, Belgium és Kanada.

"Mérsékelten innovatív" besorolást kapott Ausztrália, Észtország, Szlovénia, Norvégia, a Cseh Köztársaság, Olaszország, Ciprus és Spanyolország. Ezek az országok valamivel az EU-átlag alatt vannak.

Magyarország mellett Málta, Litvánia, Görögország, Szlovákia, Lengyelország, Horvátország, Bulgária, Portugália, Lettország és Románia került a "hátrányuk ledolgozásán fáradozók" csoportjába. Ezen országok innovációs teljesítménye lényegesen az EU-átlag alatti, de Horvátország kivételével valamennyiük osztályzatát a javuló tendencia jellemzi. A fentiektől is elmarad a vizsgált országok közül Törökország.

Az Egyesült Államok és az - egységként kezelt, tehát átlagolt - Európai Unió innovációs versengésében továbbra is jelentős amerikai előny mutatkozik. Az információs és kommunikációs technológiai beruházásokban, a szélessávú internet elterjedésében, az új termékekbe "belevágni" merészelő kockázati tőke aktivitásában, valamint a szabadalmaztatások számát tekintve ugyan mutatkoznak az uniós felzárkózás jelei, de ez a felzárkózási folyamat a legutóbbi időben lelassult.

Magyarországról az értékelés megállapítja, hogy viszonylag jól teljesít a "tudásteremtés" és az "alkalmazási dimenziók" terén - e tekintetben csaknem eléri az EU-átlagot. A magyarok EU-átlag felettiek a kutatás-fejlesztésen belüli high-tech részarányban, a high-tech szolgáltatásokban és termékelőállításban való foglalkoztatás, valamint a high-tech termékek exportja tekintetében. Az ország elsősorban az innováció és a vállalkozások viszonylatában gyenge: alacsony a kis- és közepes vállakozásokon belüli saját innováció szintje, továbbá a szervezeti újításokat is csekély mértékben alkalmazzák a kis- és közepes méretű vállalkozások.

MTI/Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!